ناسا 15 ژوئیه 2022 (24 تیر 1401) اعلام کرد که قراردادی را با سازمان فضایی فدرال روسیه، روسکاسموس، امضا کرده است که مطابق آن فضانوردان دو کشور برای رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگشت از آن، از فضاپیماهای یکدیگر استفاده کرده و با فضانوردان یکدیگر همسفر خواهند شد. فضانوردان ناسا با فضاپیمای سایوز پرواز خواهند کرد؛ کاری که بارها در گذشته انجام شده و فضانوردان روس نیز برای نخستین بار سوار فضاپیمای کرو دراگون شرکت اسپیس‌ایکس خواهند شد.

مطابق این توافق، آنا کیکینا (Anna Kikina) بانوی کیهان‌نورد روس در ماموریت کرو-5 (Crew-5) اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رفت. مدت‌ها بود که بحث پرواز این کیهان‌نورد روس با اسپیس‌ایکس مطرح شده بود اما به دلیل تنش‌های ایجاد شده میان ایالات متحده و روسیه بر سر مساله اوکراین، انجام این پرواز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود. زمان پرتاب، ماه سپتامبر (شهریور یا مهر) خواهد بود و فضانوردان ناسا، نیکول من (Nicole Mann) و جاش کاسادا (Josh Cassada)، و همچنین فضانورد ژاپنی، کوئیچی واکاتا (Koichi Wakata)، نیز در این پرواز کرو دراگون حضور خواهند داشت. کیهان‌نورد روس آندری فدیایف (Andrey Fedyaev) نیز قرار است بهار آینده با پرواز کرو-6 اسپیس‌ایکس سفر کند. از سوی دیگر فضانورد ناسا، فرانک روبیو (Frank Rubio)، در 30 شهریور به همراه دو کیهان‌نورد روس با فضاپیمای سایوز راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد. همچنین در بهار آینده، لورال اوهارا (Loral O’Hara)، فضانورد ناسا در پرواز فضاپیمای سایوز حضور خواهد داشت. به گفته مسئولان ناسا حضور خدمه این کشورها در کنار هم باعث اطمینان خاطر از بابت حضور فضانوردان آموزش دیده برای راهپیمایی‌های فضایی و تعمیرات ضروری در ایستگاه می‌شود. همچنین در شرایط بروز حوادث غیرمترقبه مفید خواهد بود؛ مانند اشکال در یکی از فضاپیماها یا پیش آمدن مشکلات جدی پزشکی یا هر مورد اضطراری دیگری در ایستگاه که در نتیجه آن نیاز به بازگشت زودتر از موعد خدمه و فضاپیمایشان به زمین باشد.

این توافق بین ناسا و روسکاسموس در شرایطی صورت گرفته که تنش میان روسیه و غرب بسیار بالاست. سازمان فضایی اروپا در 21 تیر 1401 از قطعی شدن توقف همکاری خود با روسیه در پروژه اگزومارس خبر داد. همکاری اسا با روسیه در پروژه اگزومارس پس از حمله این کشور به اوکراین در اسفند گذشته به حالت تعلیق درآمده بود، اما هنوز امید آن می‌رفت که در صورت خاتمه سریع تخاصم و کاهش تنش، دوباره از سر گرفته شود. در این پروژه قرار بود مریخ‌نوردی اروپایی با پرتابگر پروتون روسیه از پایگاه بایکونور در قزاقستان که روسکاسموس و نیروی نظامی روسیه آن را اداره می‌کنند، به فضا فرستاده و رهسپار مریخ شود. همچنین قرار بود مریخ‌نورد با سطح‌نشینی روسی روی مریخ فرود بیاید. بعد از آغاز جنگ اوکراین، اسا همکاری خود را با روسیه در این پروژه به تعلیق درآورده بود. اکنون، با پایان رسمی همکاری اروپا با روسیه در پروژه اگزومارس، پرتاب مریخ‌نورد به جای آنکه امسال انجام شود دست‌کم تا سال 2028 به تعویق خواهد افتاد. از سوی دیگر، چندی پیش رئیس وقت روسکاسموس دیمیتری روگوزین احتمالا در تلافی این تصمیم اروپا، به کیهان‌نوردان روس گفت که از بازوی رباتیک اروپایی که در ماژول نائوکای ایستگاه فضایی بین‌المللی نصب شده استفاده نکنند.