به گزارش دهلی نو در 15 ژوئیه 2022 (24 تیر 1401)، آنتونیو مورالس، معاون وزیر خارجه فیلیپین گفت که خرید موشک‌های کروز مافوق‌صوت برهموس (BrahMos) از هند آغاز یک همکاری دفاعی است. مورالس اضافه کرد که قرارداد 375 میلیون دلاری، مورد استقبال ارتش، دولت و مردم فیلیپین قرار گرفته است و به نوسازی ارتش این کشور کمک خواهد کرد. وی همچنین خواستار مذاکرات و معاملات بیشتر برای تقویت روند این نوسازی شد.

یکی دیگر از نشانه‌های نزدیکی فزاینده بین این دو کشور، سفر احتمالی فرمانده نیروی دریایی هند، دریاسالار آر. هاری کومار، به زودی از مانیل است. مورالس از لزوم همکاری دریایی و نیاز به صلح و امنیت در اقیانوس هند و اقیانوس آرام نیز صحبت کرد. او گفت که پیوندهای امنیتی بین دو کشور دارای پتانسیل بیشتری است.

مورالس که به نمایندگی از فیلیپین در دهلی برای کنفرانس هند-آسه‌آن (ASEAN) شرکت کرده بود افزود، «بسیاری از چالش‌هایی که فیلیپین با آن مواجه است به خاطر چین است. چین جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی ساخته و در آنها باندهای هوایی ساخته است. این موضوع وضعیت حقوقی منطقه و حقوق حاکمیتی فیلیپین را تغییر نمی‌دهد.» وی اظهار امیدواری کرد که چین از نظامی‌سازی این جزایر دست بردارد.

مورالس از چین به عنوان یک قدرت بزرگ صحبت کرد و گفت که اقتصاد آن زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد، بزرگتر از ایالات متحده خواهد شد. پکن بزرگترین شریک تجاری مانیل است و چین سهام عمده‌ای در اقتصاد فیلیپین از جمله شبکه برق آن دارد. رئیس جمهور آینده فیلیپین، فردیناند بونگ‌بونگ مارکوس، نیز از رابطه ویژه با چین صحبت کرده است. مورالس گفت که زمینه‌های اختلاف با چین وجود دارد و امیدوار است که این اختلافات مانع ایجاد یک رابطه گسترده‌تر نشود. فیلیپین به دنبال داوری بین‌المللی بود و پیروز شد، اما چین از پذیرش حکم، خودداری کرد. وی افزود: امیدوارم چین در موضع خود در قبال دریای چین جنوبی تجدید نظر کند.

در اوایل سال جاری، فیلیپین پیشنهاد شرکت هوافضای برهموس در مورد صادرات موشک‌های کروز مافوق‌صوت ضدکشتی برای نیروی دریایی خود را پذیرفته بود. فیلیپین روز 22 ژوئن (اول تیر)، اولین دسته از پرسنل نظامی خود را برای آموزش سامانه‌های برهموس به هند اعزام کرد.

گفته می‌شود که این توافق، گام بزرگی برای دولت مودی، نخست وزیر هند، در پیشبرد صادرات دفاعی است. در چند ماه گذشته، سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند (DRDO) و شرکت برهموس به طور مشترک برای صادرات به کشورهای دوست خارجی تلاش کرده‌اند. موشک برهموس توسط شرکت مشترک هند و روسیه تولید می‌شود و می‌توان آن را از زیردریایی، کشتی، هواپیما یا زمین پرتاب کرد.

در 11 ژانویه 2022، نیروی دریایی هند به همراه DRDO، موشک برهموس را با موفقیت آزمایش کردند. این موشک تقریباً بر روی تمام سکوهای سطحی نیروی دریایی هند مستقر شده است. برهموس می‌تواند برد 290 کیلومتری را با سرعت 2.8 تا 3 ماخ پوشش دهد. در همین حال، موشک برهموس-2 که در حال حاضر توسط DRDO و شرکت ان‌پی‌او ماشینواسترونیا (NPO Mashinostroyenia) روسیه در دست توسعه مشترک است برای اصابت به هدف در برد 450 تا 600 کیلومتری با سرعت 7 ماخ طراحی می‌شود.