آغاز ماموریت آرتمیس ۱، که نخستین گام ناسا در برنامه آرتمیس برای فرود دوباره فضانوردان روی سطح ماه است، به دلیل مشکلات فنی دو بار به تعویق افتاد و هنوز مشخص نیست چه موقع انجام خواهد گرفت. در ماموریت آرتمیس ۱ پرتابگر فوق سنگین ناسا موسوم به اس‌ال‌اس (SLS سرواژه Space Launch System به‌معنی سامانه پرتاب فضایی) برای نخستین‌بار آزمایش می‌شود. همچنین در این ماموریت، پرتابگر اس‌ال‌اس قرار بود فضاپیمای قابل بازیابی اوریون (Orion) را که قابلیت حمل چهار فضانورد به ماه و فرای آن را دارد در طی ماموریتی چند هفته‌ای به دور ماه بفرستد و دوباره به زمین باز گرداند.

نخستین تلاش برای پرتاب اس‌ال‌اس برای روز دوشنبه هفتم شهریور حوالی ساعت ۱۷ به وقت تهران برنامه‌ریزی شده بود و ناسا شمارش معکوس برای آن را از دو روز زودتر آغاز کرده بود. اما عملیات پرتاب حدود چهل دقیقه قبل از لحظه صفر به دلیل مشکل در سامانه خنک‌کننده یکی از چهار موتور RS-25 مرحله مرکزی پرتابگر ‌اس‌ال‌اس لغو و به پنج روز بعد موکول شد. اما پرتاب روز دوازدهم شهریور که برای ساعت ۲۲:۴۷ به وقت تهران برنامه‌ریزی شده بود نیز در مرحله سوخت‌گیری پرتابگر به دلیل نشت هیدروژن متوقف شد. پس از بررسی‌های انجام گرفته، ناسا در پانزدهم شهریور اعلام کرد که تعمیرات لازم روی پرتابگر را در همان محل سکوی پرتاب انجام خواهد داد و هنوز تصمیمی برای انتقال پرتابگر به ساختمان مونتاژ پیش از تلاش بعدی برای پرتاب گرفته نشده است. انجام تعمیرات روی سکو به دلیل انجام در شرایط واقعی مانند متصل بودن پرتابگر به لوله‌های سوخت‌رسان سکو مزیت‌های فنی دارد اما از نظر آب‌وهوایی چالش‌هایی در بر خواهد داشت. مهندسان ناسا باید شرایطی را ایجاد کنند که هوای آزاد باعث آسیبی به قطعات پرتابگر حین تعمیرات نشود. البته ممکن است ناسا بعدتر تصمیم بگیرد پرتابگر را به ساختمان مونتاژ منتقل کند که با توجه به زمان لازم برای این کار، تاخیر در آغاز ماموریت آتمیس ۱ طولانی‌تر خواهد شد.

پنجره بعدی برای پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ بین ۱۹ سپتامبر تا ۴ اکتبر (۲۸ شهریور تا ۱۲ مهر) خواهد بود. آرتمیس ۱ مرحله آزمایشی برای ماموریت‌های آرتمیس ۲ و ۳ است که طی آنها ناسا دوباره فضانوردان را در ابتدا به مدار ماه و سپس به سطح ماه خواهد فرستاد.