بازدید سران قوا از نمایشگاه

آقای دکتر رئیسی صبح روز دوشنبه 31 مرداد، در جمع وزیر، مدیران و کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن گرامی‌داشت ۳۱ مرداد، روز صنعت دفاعی و یاد شهدای وزارت دفاع و نیروی‌های مسلح خصوصا شهیدان بزرگوار، فخری‌زاده و طهرانی مقدم، اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه‌ را در راستای تحقق شعار تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، بسیار موثر دانستند. ایشان همچنین با تجلیل و قدردانی از نخبگان و دانشمندان صنایع دفاعی کشور، خطاب به مدیران وزارت دفاع گفت: قدردانی واقعی از این نخبگان، فراهم کردن زمینه شکوفا شدن دانش و اندیشه آنان است. مدیران وزارت دفاع این وزارتخانه را به زیست‌بوم نخبگان تبدیل و از این سرمایه‌های کشور حمایت و پشتیبانی کنند.

دکتر رئیسی در ادامه تبدیل ایده به محصول توسط نخبگان صنعت دفاعی کشور را بسیار ارزشمند و الگویی گران‌سنگ برای دیگر حوزه‌ها در کشور دانست و افزودند: تبدیل ایده به محصول فرآیند ساده‌ای نیست و دست‌یابی به این مهم، صنایع دفاعی ما را به صنعتی افتخارآمیز برای کشور تبدیل کرده و کشورهای دیگر را به حیرت واداشته است. این مسیر با قدرت و قوت در سایر بخش‌ها و صنایع نیز دنبال شود.

رئیس جمهور با اشاره به بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنایع دفاعی، اظهار داشتند: یکی از نکات امیدبخش این نمایشگاه، سرریز فناوری و پیشرفت‌های صنعت دفاعی کشور به سایر بخش‌ها در کنار دستاوردهای ارزشمند در ارتقای قابل توجه توانمندی‌های دفاعی کشور بود. رئیس جمهور، نخبگان و دانشمندان باانگیزه و خلاق در وزارت دفاع را سرمایه‌های ارزشمند کشور دانست و افزود: محصول و خروجی کار این عزیزان، صنعت دفاعی دانش‌بنیان کشور است که امروز دستاوردهای آن از سوی هیچ کسی قابل کتمان نیست.

رئیس جمهور با اشاره به «تأثیرگذاری، دقت بالا و هوشمندسازی» به عنوان سه ویژگی بسیار مهم محصولات تولیدشده در صنعت دفاعی کشور، خطاب به دست‌اندرکاران این صنعت، افزودند: شما با ابتکار و خلاقیت خود برای کشور تولید قدرت کرده‌اید تا جایی که مقامات نظامی دنیا نیز به پیشرفت‌های اقتدارآفرین صنعت دفاعی ایران معترفند.

ایشان نوآوری‌ها در زمینه ساخت انواع پرنده‌ها در صنایع دفاعی را بسیار افتخارآمیز دانست و با اشاره به بازدید خود از صنایع هواپیماسازی ایران در اصفهان تصریح کرد: دانشمندان ما در این وزارتخانه تا یک قدمی ساخت هواپیمای مسافربری رسیده‌اند و از آنها خواسته‌ام که این مسیر را تا حصول نتیجه با قدرت و قوت ادامه دهند.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه و آقای دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به ترتیب در روزهای 1 و 5 شهریور از از نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با عنوان «صنعت دفاعی، دانش‌بنیان، اقتدارآفرین» بازدید کردند.

دستاوردهای موجود در این نمایشگاه، در سه بخش «سامانه‌های پدافند هوایی و جنگ الکترونیک»، «دستاوردهای دو سال اخیر وزارت دفاع در حوزه‌های رزم موشکی، رزم هوایی، رزم دریایی و رزم زمینی» و همچنین «سرریز فناوری‌های دفاعی جهت رفع گلوگاه‌های صنعتی کشور» به نمایش درآمده بود.

رئیس قوه قضائیه در جریان بازدید از بخش‌های مختلف نمایشگاه روز صنعت دفاعی، طی سخنانی با اشاره به دستاوردها و توانمندی‌های ارزشمند نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و وزارت دفاع، این دستاوردها و توانمندی‌ها را غرورآفرین دانست و اظهار کرد : پیشرفت‌های نظام و کشور در حوزه صنایع دفاعی بواسطه تلاش‌ها و مجاهدت‌های فعالان این حوزه در بخش‌های مختلف از جمله وزارت دفاع، نه تنها با چهار دهه پیش که حتی با چهار سال پیش هم قابل مقایسه نیست و این امر بیانگر توسعه روزافزون صنایع دفاعی کشور است.

ایشان در ادامه با اشاره به اهمیت اصل بومی بودن تجهیزات نظامی و دفاعی کشور گفتند: امروز ما در عرصه تجهیزات نظامی و دفاعی دارای مهندسی و دانش بومی هستیم به گونه‌ای که دشمن حتی در صورت ضربه زدن، نمی‌تواند این دانش و مهندسی را در کشور ما از بین ببرد و این نکته بسیار حائز اهمیتی می‌باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از بازدید از دستاوردهای این وزارتخانه در نشستی با حضور امیر سرتیپ آشتیانی و جمعی از مدیران ارشد وزارت دفاع اظهار کرد: دنیا این تجربه را دارد که پیشرفت اساسی، تغییر پلتفورم‌ها و فناوری‌های جدید ابتدا در نیروهای مسلح و بخش نظامی کشورهای دنیا رخ می‌دهد و سپس سرریز این دانش و فناوری پیشرفته به بخش مردمی منتقل می‌شود.

آقای دکتر قالیباف در ادامه با اشاره به این مطلب که امروز شاهد پیشرفت اساسی در حوزه مسائل دفاعی و نظامی هستیم، افزودند: در مجلس تلاش می‌کنیم که دستاوردها و پیشرفت‌های اساسی صنایع دفاعی به بخش مردمی و کشوری نیز انتقال یابد که برای آن نیازمند پل ارتباطی، روان و مشخصی هستیم که در این زمینه مرکز پژوهش های مجلس می‌تواند کمک کند.

به گفته سردار طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت دفاع با ۷۷۵ شرکت دانش‌بنیان و 3400 شرکت دیگر، همکاری صنعتی و فناوری دارد.

برخی از تجهیزات نمایشگاه

در این نمایشگاه که دستاوردهای حوزه‌های مختلف دفاعی به نمایش درآمده بود، برخی تجهیزات برای نخستین بار رونمایی شدند. بمب یاسین ۴۰۰ در این نمایشگاه برای نخستین‌بار به عنوان نمونه‌ای از بمب ۲۰۰۰ پوندی (۹۲۵ کیلوگرمی) MK-84 به نمایش درآمد که به‌صورت بالدار و مجهز به کیت هدایت نقطه‌زن است؛ مشابه بمب یاسین ۹۰ که پیش از این توسط جنگنده‌های ارتش و سپاه برای هدف قرار دادن اهداف حساس و حیاتی استفاده می‌شد. مزیت این بمب، حجم زیاد مواد منفجره آن است که به قدرت بیشتر تخریب آن منجر می‌شود.

پهپاد نقطه‌زن ابابیل کروز، دستاورد دیگری بود که در این نمایشگاه برای نخستین‌بار به نمایش درآمد. این پهپاد تاکتیکی که قابلیت برخواست از پلتفرم‌های مختلف را دارد مجهز به جستجوگر اپتیکی و سرجنگی با قابلیت شناسایی اهداف، ارسال تصاویر زنده از هدف و قفل اپتیکی بر روی هدف و انهدام دقیق آن است. پیش از این هم در جریان رونمایی از پایگاه پهپادی 313 ارتش جمهوری اسلامی ایران، از یک پهپاد کروز تحت عنوان «حیدر» توسط نیروی زمینی ارتش رونمایی شده بود.

محصول دیگر این نمایشگاه، سامانه پدافند هوایی ارتفاع کوتاه شهید حاج قاسم بود. این سامانه سلاح پدافند هوایی که برای دفاع نقطه‌ای دریایی در نظر گرفته شده است، به صورت ترکیبی با استفاده از موشک آذرخش و مسلسل ۶ لول (گاتلینگ) با نواخت تیر بالا، قادر به مقابله با اهداف ارتفاع پست است. موشک‌های این سامانه (آذرخش) مجهز به جستجوگرهای حرارتی هستند که به صورت حرارتی هدف را دنبال می‌کنند. همچنین در این سامانه، جستجوی اهداف به صورت راداری و ردگیری نیز به صورت الکترواپتیک انجام می‌شود که به تاب‌آوری بیشتر این سامانه در برابر جنگ الکترونیک کمک می‌کند. این سامانه برای نصب بر روی ناوها توسعه یافته است.

سامانه سلاح لیزری ظهیر، دیگر سامانه رونمایی شده در نمایشگاه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت هفته صنعت دفاعی بود. این سامانه که مجهز به ردیاب تصویری جهت اخلال در عملکرد حسگرهای تصویری نصب شده بر روی اهداف پرنده مانند پهپاد، موشک کروز و ریزپرنده است، با استفاده از لیزر پرتوان قادر به مقابله با هداف هوایی است.