سازمان فضایی اروپا (اسا) قصد دارد از کشورهای عضو این سازمان درخواست کند که بودجه ساخت سطح‌نشینی بومی را برای ماموریت اگزومارس تامین کنند. در ماموریت اگزومارس قرار است مریخ‌نوردی اروپایی به نام رزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) بر سطح مریخ فرود بیاید و به کاوش این سیاره بپردازد. پس از سال‌ها تاخیر، قرار بود سرانجام این مریخ‌نورد حوالی مهرماه امسال با پرتابگر پروتون روسی از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا برود و سوار بر سطح‌نشینی ساخت روسیه روی سطح مریخ بنشیند؛ اما تیرگی روابط سیاسی اروپا و روسیه به دلیل جنگ اوکراین باعث پایان همکاری فضایی آنها در این ماموریت شد.

با وجود این، اسا که از سال 2004 روی پروژه اگزومارس مشغول کار بوده است، نتوانسته‌ این ماموریت را کنار بگذارد. اخیرا جوزف اشباخر رئیس کل اسا در یک نشست خبری گفته بود که جامعه علمی اروپا به‌طور کامل از این طرح حمایت می‌کند چرا که رزالیند فرانکلین به قابلیت منحصربفرد مته‌کاری و حفر سطح مریخ تا عمق دو متری مجهز است و در این عمق زیاد می‌تواند به دنبال نشانه‌های حیات میکروبی قدیمی در این سیاره بگردد. هیچ ماموریت اکتشافی دیگری در مریخ با این قابلیت انجام نشده یا برای آینده برنامه‌ریزی نشده است. گفتنی است احتمال آن وجود دارد که‌ این نشانه‌های حیات در قسمت‌های نزدیک‌تر به سطح مریخ به دلیل تابش فرابنفش خورشید است در طول زمان از بین رفته باشند اما در عمق‌های پایین‌تر احتمال یافتن آنها بیش‌تر است. بنابراین مسئولان اسا برای ادامه و انجام این ماموریت مصمم هستند و این سازمان در نظر دارد تا سال 2028 سطح‌نشینی را برای جایگزین کردن سطح‌نشین روسی بسازد. با پرتاب در این سال، مریخ‌نورد رزالیند فرانکلین در سال 2030 در دشت اکسیا (Oxia Planum) بر سطح مریخ فرود خواهد آمد.

اسا برای شروع کار روی سامانه فرود، 360 میلیون یورو از اعضای خود درخواست خواهد کرد و احتمالا در سال‌های آینده مبالغ دیگری نیز نیاز خواهد بود. در اجلاس شورای سازمان فضایی اروپا که آذرماه 1401 در سطح وزرا برگزار خواهد شد، اسا برنامه‌های خود را به نمایندگان 22 کشور عضو آن ارائه خواهد داد. در آن زمان مشخص خواهد شد که آیا اعضا موافق تامین هزینه‌های انجام این ماموریت هستند یا خیر.

سازمان فضایی اروپا تاکنون3/1 میلیارد یورو برای برنامه اگزومارس هزینه کرده است، البته این مبلغ شامل هزینه‌های فاز اول این پروژه نیز می‌شود که در آن مدارگردی به مریخ فرستاده شد. این مدارگرد از سال 2016 به دور مریخ در گردش بوده و به بررسی جو و سطح این سیاره مشغول است.