گفت‌وگوهایی بین شرکت آمازون و وزارت دفاع آمریکا در زمینه نصب پایانه‌های ارتباطی لیزری روی برخی ماهواره‌های منظومه اینترنتی کوئیپر (Kuiper) آمازون در جریان است که انتقال داده‌ از ماهواره‌های تجاری سنجش از دور به منظومه ماهواره‌ای ارتش این کشور را تسهیل می‌کند.

آژانس توسعه فضایی آمریکا (SDA سرواژه Space Development Agency) در حال توسعه منظومه‌ای متشکل از صدها ماهواره در مدارهای کم‌ارتفاع زمین است که ترنسپرت لیِر(Transport Layer به معنی لایه انتقال) نام دارد. کاربرد این منظومه ماهواره‌ای، رله داده‌هایی با فوریت و حساسیت زمانی به نیروهای نظامی آمریکا در سراسر جهان است. برای اینکه این ماهواره‌ها قابلیت تعامل با یکدیگر‌ (Interoperability) داشته باشند باید از پایانه‌های اپتیکی خاصی استفاده کنند که با مشخصات مورد نظر SDA مطابقت داشته باشند.

SDA همچنین به دنبال برقراری توافق‌نامه‌هایی با شرکت‌های سنجش از دور است تا آنها تصاویر ماهواره‌های خود را مستقیم به ترنسپرت لیر ارسال کنند. اما ماهواره‌های سنجش از دور لزوما پایانه‌های اپتیکی سازگار با این شبکه را ندارند. اینجاست که خدمات آمازون سودمند واقع می‌شود؛ ماهواره‌های این شرکت نقش یک «مترجم» را ایفا می‌کنند و امکان انتقال سریع داده از ماهواره‌های تصویربرداری تجاری به ترنسپرت لیر را فراهم می‌کنند. ماهواره‌های کوئیپر آمازون پایانه‌های اپتیکی خود را دارند اما روی برخی از آنها پایانه‌های اپتیکی سازگار با ماهواره‌های SDA نصب می‌شود تا قابلیت ایفای نقش مترجم را داشته باشند.

شرکت آمازون در سال 2019 از برنامه خود برای ورود به عرصه اینترنت ماهواره‌ای با ارسال ابرمنظومه کوئیپر رونمایی کرده بود و پنجم آوریل 2022 (16 فروردین 1401) اعلام کرد که 83 قرارداد پرتاب را با شرکت‌های آریان‌اسپیس، بلو اوریجین و ULA برای ارسال ماهواره‌های این منظومه امضا کرده که از نظر ارزش مالی بزرگترین معامله تجاری برای خریداری خدمات پرتاب ماهواره در طول تاریخ فضا بوده است.

آمازون قصد دارد در پروژه کوئیپر خود 3236 ماهواره را در مدارهای کم‌ارتفاع قرار دهد تا در سراسر جهان اینترنت پرسرعت ارائه دهد. قرار است دو ماهواره نخست نمونه در سال 2023 به فضا پرتاب شوند. هنوز نخستین سری ماهواره‌های SDA به فضا پرتاب نشده است. قرار بود این کار اوایل پاییز امسال انجام شود ولی به دلیل مشکلات مربوط به زنجیره تامین، به اواخر پاییز موکول شده است.