ماموریت کاوش مریخ تیان‌ون 1 (Tianwen 1)، برنده جایزه معتبر فدراسیون بین‌المللی فضانوردی (IAF) به نام جایزه جهانی فضا (World Space Award) شد. این جایزه 27 شهریور 1401 در هفتاد و سومین کنگره بین‌المللی فضانوردی به گروه تیان‌ون 1 اهدا شد.

جایزه جهانی فضا سالانه به اشخاص یا گروه‌هایی اعطا می‌شود که با ایفای نقشی برجسته در زمینه علوم فضایی، فناوری فضایی، پزشکی فضایی، حقوق فضایی یا مدیریت فضایی تاثیری ویژه و کم‌نظیر بر فعالیت‌های فضایی جهان گذاشته باشند. این جایزه یکی از جوایز فدراسیون بین‌المللی فضانوردی و مهم‌ترین آنهاست که از سال 2013 اعطا شده است. سال گذشته (2021) این جایزه به گروه ماموریت هایابوسا 2 ژاپن که عملیات نمونه‌برداری از یک سیارک را با موفقیت به انجام رساندند تعلق گرفته بود. در سال 2020 نیز چین این جایزه را با ماموریت فضاپیمای چانگ‌ 4 که بر سمت دورتر ماه فرود آمد از آن خود کرده بود.

فضاپیمای تیان‌ون 1 که مرداد 1399به فضا پرتاب شد و در بهمن همان سال در مدار مریخ قرار گرفت، اردیبهشت سال بعد، مریخ‌نورد ژورانگ را با سطح‌نشینی بر دشت اتوپیای مریخ فرود آورد. این نخستین ماموریت فضایی متشکل از مدارگرد، سطح‌نشین و مریخ‌نورد بود که همگی در یک پرتاب به فضا رفتند. ماموریت مریخ‌نورد 240 کیلوگرمی ژورانگ همچنان ادامه دارد؛ البته این مریخ‌نورد که با انرژی خورشید کار می‌کند از زمان فرارسیدن فصل زمستان نیم‌کره شمالی مریخ، غیرفعال است و قرار است در حوالی آذرماه یا دی‌ماه از خواب زمستانی بیدار شود و فعالیت‌های خود را در کاوش مریخ از سر بگیرد.

فدراسیون بین‌المللی فضانوردی از سال 1951 برای ایجاد زمینه گفت‌وگو و هم‌کاری بین کشورها در حوزه فضا تاسیس شده و 468 عضو از 75 کشور جهان دارد که سازمان‌های فضایی کشورها، شرکت‌ها، انجمن‌ها، موزه‌ها و موسسات فضایی جهان را شامل می‌شود. برگزاری کنگره بین‌المللی فضانوردی (IAC) یکی از فعالیت‌های سالانه این سازمان است.