به دلیل شرابط بد آب‌وهوایی و تشکیل طوفان‌هایی سهمگین در دریای کارائیب که امکان آسیب به تاسیسات فضایی ناسا در سواحل کالیفرنیای آمریکا را نیز داشتند، ناسا در 23 سپتامبر 2022 (اول مهرماه 1401) تصمیم گرفت پرتابگر فضایی عظیم اس‌ال‌اس (SLS سرواژه Space Launch System به‌معنی سامانه پرتاب فضایی) و فضاپیمای اوریون (Orion) نصب‌شده روی آن را برای در امان بودن، از سکوی پرتاب ۳۹بی در مرکز فضایی کیپ کندی به ساختمان مونتاژ منتقل کند. این در حالی بود که ناسا تصمیم داشت چهار روز بعد در ۲۷ سپتامبر عملیات پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ را به انجام رساند و طی آن فضاپیمای اوریون را با پرتابگر اس‌ال‌اس راهی سفری چند هفته‌ای دور ماه کند. همین شرایط بد آب‌وهوایی باعث از دست رفتن پنجره بعدی پرتاب در ماه اکتبر نیز شد. بر این اساس در حال حاضر ناسا تصمیم گرفته آغاز ماموریت آرتمیس 1 را برای 14 نوامبر (23 آبان) برنامه‌ریزی کند. در صورتی که پرتاب در آن روز مقدور نشود، ناسا دو پنجره پرتاب بعدی را در روزهای 16 و 19 نوامبر (25 و 28 آبان) به‌عنوان جایگزین در نظر دارد.

پیش‌تر دوبار تلاش ناسا برای پرتاب اس‌ال‌اس در روزهای هفتم شهریور و دوازدهم شهریور 1401 به ترتیب به دلیل مشکل در سامانه خنک‌کننده یکی از چهار موتور RS-25 مرحله مرکزی پرتابگر ‌اس‌ال‌اس و نشت هیدروژن در مرحله سوخت‌گیری پرتابگر ناکام مانده بود. مسئولان ناسا تصمیم گرفته بودند پرتابگر اس‌ال‌اس را روی سکو نگه‌دارند و عملیات تعمیر و رفع نشت هیدروژن را بدون انتقال به ساختمان مونتاژ انجام دهند؛ اما وقوع طوفان‌ها ناسا را ناگزیر به انتقال پرتابگر کرد.

آرتمیس ۱ مرحله آزمایشی برای ماموریت‌های آرتمیس ۲ و ۳ است که طی آنها ناسا دوباره فضانوردان را در ابتدا به مدار ماه و سپس به سطح ماه خواهد فرستاد. طی این ماموریت بدون‌سرنشین، پرتابگر اس‌ال‌اس و فضاپیمای اوریون برای نخستین‌بار آزمایش خواهند شد. ناسا تصمیم دارد با برنامه آرتمیس، زمینه حضور مستمر انسان در ماه را فراهم آورد. فضاپیماهای اوریون که قابلیت حمل چهار فضانورد به ماه و فرای آن را دارد، نقش مهمی در ماموریت‌های آینده برنامه آرتمیس که ادامه‌دار هستند خواهد داشت. به‌تازگی در اواخر ماه مهر 1401 اعلام شد که ناسا سفارش خرید سه فضاپیمای اوریون دیگر را به شرکت لاکهید مارتین داده است. ارزش این قرارداد 99/1 میلیارد دلار اعلام شده و این فضاپیماهای اوریون در ماموریت‌های آرتمیس 6 تا 8 که برای اواخر دهه 2020 و یا اوایل دهه 2030 برنامه‌ریزی شده‌اند به کار گرفته خواهند شد. احداث ایستگاه فضایی دائمی در مدار ماه موسوم به گیت‌وی (Gateway) از اهداف دیگر ناسا در برنامه آرتمیس است.