هند روز جمعه 21 اکتبر 2022 (29 مهرماه 1401)، موشک «آگنی پرایم» که نسل جدید موشک‌های کلاس آگنی با برد یک تا 2000 کیلومتر است را برای سومین‌بار آزمایش کرد.

سازمان پژوهش و توسعه دفاعی هند گفته که این موشک از یک سکوی متحرک در ساحل اودیشا پرتاب شده است. همچنین رادارها، تجهیزات سنجش از دور (تله متری) و سامانه‌های ردیابی الکترواپتیکی نصب شده در مکان‌های مختلف، عملیات ناوبری و عملکرد سامانه را ثبت و رصد کردند و همه اهداف آزمایش برآورده شد. آزمایش پیشین این موشک در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ در همین پایگاه اجرا شد که با موفقیت همراه بود.

آگنی پرایم یا آگنی-پی، یک موشک بالستیک میان‌برد است که توسط سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند به عنوان جانشین موشک‌های آگنی-1 و آگنی-2 توسعه یافته است. در این موشک، ارتقاء قابل توجهی در محفظه موتور کامپوزیت، بخش ورود مجدد به جو با قابلیت مانور، پیشرانه‌های بهبود یافته و سامانه‌های ناوبری و هدایت انجام شده است. آگنی-پی یک موشک دو مرحله‌ای متحرک جاده‌ای با سوخت جامد است که توسط کامیون حمل و از طریق کنیستر پرتاب می‌شود.

بخش بازگشت به جو آگنی-پی، کلاهک‌ها را در دو مکان جداگانه فرود می‌آورد. این موشک در یک پرتابگر دوقلو ذخیره و از طریق جاده و ریل حمل می‌شود. از مکانیزم پرتاب سرد استفاده می‌کند و می‌تواند در حالت سالوو (Salvo) شلیک شود. هر دو مرحله اول و دوم آگنی-پی از مواد کامپوزیتی به منظور کاهش وزن ساخته شده‌اند.

این موشک دارای سامانه هدایت و رانش پیشرفته است که حداکثر مسافت 2000 کیلومتر را با بار 1.5 تنی پوشش می‌دهد.