روسیه در 11 آبان 1401 ماهواره‌ای نظامی را به مدار زمین پرتاب کرد که گمان می‌رود یک ماهواره رهگیری موشک باشد. این ماهواره با پرتابگر سایوز-1.2 بی (Soyuz 2.1b) در ساعت 06:48 به وقت جهانی از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) در شمال روسیه به فضا پرتاب شد. در بیانیه‌ وزارت دفاع روسیه انجام این پرتاب اعلام شده اما درباره کاربرد ماهواره به طور رسمی اطلاعاتی ارائه نشده است.

گفته می‌شود که با توجه به مدار ماهواره احتمالا یا باید یک ماهواره ناوبری گلوناس (GLONASS) باشد و یا یک ماهواره ردیاب موشک کوپل (Kupol). یکی از دلایل اینکه گمان می‌رود ماهواره ردیابی موشک کوپل باشد آن است که کمی قبل شنیده شده بود نمونه بعدی این سری ماهواره در حال ساخت است.

پرتاب این ماهواره در شرایطی انجام می‌شود که روسیه در ماه‌های گذشته ماهواره‌های تجاری آمریکایی را که به اوکراین دید دارند «هدف‌های نظامی مشروع» خوانده و تهدید به اقدام علیه این ماهواره‌ها کرده است. در مقابل کاخ سفید نیز در پنجم آبان 1401 اعلام کرده بود، در صورتی که روسیه ماهواره‌ها یا به طور کلی هر یک از زیرساخت‌های آمریکا را هدف قرار دهد ایالات متحده چنین حملاتی را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

پرتاب 11 آبان روسیه در ادامه پرتاب‌های ناوبری و نظامی این کشور در ماه مهر انجام گرفته است. 17 مهر 1401 یک ماهواره گلوناس با پرتابگر سایوز از پایگاه پلستسک به فضا پرتاب شد؛ 23 مهر، پرتابگر آنگارا ماهواره نظامی کوچک EMKA-3 را به فضا برد و 29 مهر نیز دو ماهواره نظامی با پرتابگر سویوز از پلستسک به مدار زمین رفت.