هواپیمای جنگنده بدون‌سرنشین ترکیه که توسط شرکت بایکار، سازنده پهپادهای نظامی و تجاری، تولید شده است، اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

سلچوق بایراکتار، مدیر عامل شرکت بایکار اعلام کرد اولین پرواز هواپیمای نظامی بدون‌سرنشین «بایراکتار کیزیل آلما» (Bayraktar Kızılelma) در ترکیه انجام شد. به گزارش اسپوتنیک، بایراکتار در حساب توییتر خود نوشت «دیگر نتوانستیم او را روی زمین نگه داریم، او پرواز کرد!» و این پست را همراه با ویدئویی از پرواز این پهپاد جدید منتشر کرد.

شرکت بایکار طی بیانیه‌ای در این زمینه اظهار داشت که این پهپاد در مرکز آموزش و آزمایش پرواز آکینجی در چورلو، تکیرداغ اولین پرواز خود را به مدت 18 دقیقه با موفقیت انجام داده و فرود آمد.

در نظر است اولین پروازهای تمام عیار این پهپاد در سال 2023 آغاز شود. این هواپیمای نظامی بدون‌سرنشین قادر است با سرعتی در حدود 630 کیلومتر در ساعت در ارتفاع 11 کیلومتری پرواز کند و مدت زمان پرواز آن حدود پنج ساعت است. این پرنده‌ی مجهز به موتور جت برای اولین بار در ماه اوت سال جاری در ترکیه در شهر سامسون در چارچوب جشنواره هوافضا رونمایی شد. پیش از این گزارش شده بود که این هواپیما می‌تواند از کشتی‌هایی با باند پرواز کوتاه از جمله کشتی نیروی دریایی ترکیه به نام TCG Anadolu بلند شود. این پهپاد مجهز به رادار AESA و دارای سرعت مافوق‌صوت است. این پهپاد برخلاف هواپیماهای بدون‌سرنشین می‌تواند مانند جنگنده‌های سرنشین‌دار مانورهای تهاجمی و نبرد هوایی انجام دهد و توانایی بازدارندگی ترکیه را افزایش دهد.