شرکت هوافضای اسکای‌روت (Skyroot)، 27 آبان 1401 نخستین پرتابگر خصوصی هندی ساخت یک شرکت تجاری این کشور را با پشتیبانی سازمان تحقیقات فضایی هند یا ایسرو (ISRO) از پایگاه فضایی ساتیش‌داوان به فضا پرتاب کرد. این پرتابگر 546 کیلوگرمی ویکرام-اس (Vikram-S) نام دارد و پرتابگری سوخت جامد و یک مرحله‌ای است. تاکنون صنعت فضایی هند عمدتا در قبضه سازمان دولتی ایسرو بود، اما اکنون استارتاپ اسکای‌روت این روال را تغییر داده است. ویکرام-اس پرتابگری زیرمداری است و در پرواز 27 آبان به ارتفاع 5/89 کیلومتر رسید. طی این پرتاب، اکثر فناوری‌های پرتابگرهای خانواده ویکرام یعنی ویکرام 1، 2 و 3 که شرکت اسکای‌روت در حال توسعه آن‌هاست فراهم شد.

ماهواره‌بر ویکرام 1 که انتظار می‌رود نخستین پرواز آن در سال 2023 انجام شود، پرتابگر سه‌مرحله‌ای سوخت جامدی است که می‌تواند 500 کیلوگرم محموله را به مدارهای کم‌ارتفاع زمین یا 290 کیلوگرم را به مدارهای خورشیدآهنگ قطبی در ارتفاع 500 کیلومتر برساند. مرحله سوم این پرتابگر اواخر اردیبهشت 1401 با موفقیت آزمایش شد. این آزمایش، 108 ثانیه (زمان کامل احتراق) به طول انجامید و رانش بیشینه در طی آن 100 کیلونیوتن بود. آزمایش مرحله اول و دوم ویکرام 1 نیز به زودی انجام خواهد شد. این شرکت همچنین در حال توسعه پرتابگرهای ویکرام 2 و 3 است که قادرند محموله‌های سنگین‌تری را به مدار برسانند.

شرکت هوافضای اسکای‌روت را مهندسان سابق ایسرو در سال 2018 در شهر حیدرآباد هند تاسیس کردند. این استارتاپ از زمان تاسیس خود موفق شده 68 میلیون دلار سرمایه برای فعالیت‌های فضایی خود جمع‌آوری کند. سال گذشته، اسکای‌روت نخستین استارتاپی بود که با ایسرو توافق‌نامه‌ای برای استفاده از تخصص این سازمان و دسترسی به تجهیزات آن منعقد کرد.

اسکای‌روت پیوسته همکاری خود را با استارتاپ‌های فضایی دیگر گسترش داده است، مثلا در زمستان سال 2021 یادداشت تفاهمی را با شرکت هوافضای بلاتریکس (Bellatrix) که شرکتی هندی در حوزه ساخت سامانه پیشرانش فضایی است امضا کرد و شهریور امسال با دو شرکت فضایی استرالیایی به نام HEX20 و کیو ال اسپیس (QL Space) وارد همکاری شد.