در نشست شورای سازمان فضایی اروپا که یکم و دوم آذرماه 1401 در سطح وزرا در پاریس برگزار شد، کشورهای عضو این سازمان مبلغ 9/16 میلیارد یورو برای فعالیت‌های سه سال آینده اسا اختصاص دادند. امسال بیشتر کشورهای عضو اسا نسبت به سه سال پیش، بودجه بیشتری را برای فعالیت‌های این سازمان اختصاص دادند و بودجه توافق شده بدون احتساب تورم در مجموع 6/16 درصد نسبت به سال 2019 افزایش داشت؛ هرچند همچنان حدود 6/1 میلیارد یورو کمتر از مبلغی بود که سازمان فضایی اروپا در ابتدا به دنبال آن بود. با وجود این کسری، هیچ کدام از اولویت‌های اصلی سازمان فضایی اروپا از بودجه حذف نشدند؛ از ماه‌نشین مخصوص حمل بار برای برنامه آرتمیس ناسا و منظومه ماهواره‌ای ارتباطات امن IRISS اتحادیه اروپا گرفته تا تمدید مشارکت اسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی تا سال 2030 و ماموریت اگزومارس.

ماموریت اگزومارس قرار بود پس از سال‌ها تاخیر، امسال با پرتاب مریخ‌نورد اروپایی رزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) به فضا که با استفاده از سطح‌نشینی روسی روی سطح مریخ فرود می‌آمد آغاز شود، اما به دلیل پایان همکاری فضایی اروپا و روسیه در پی جنگ اوکراین، سرنوشت این ماموریت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود. اسا پیش از نشست شورا، تصمیم گرفت که برای جایگزینی سطح‌نشین روسی تا سال 2028 سطح‌نشینی اروپایی بسازد و در سال 2030 به وسیله آن، مریخ‌نورد رزالیند فرانکلین را روی مریخ فرود بیاورد اما برای این کار نیازمند موافقت کشورهای عضو با تامین بودجه بود که طی نشست این توافق حاصل شد.

در بودجه تصویب شده، برخی برنامه‌های فضایی با اینکه کامل حذف نشدند اما مبلغی کمتر از مقدار نیازشان دریافت کردند. برای نمونه برنامه FutureEO اسا که مجموعه‌ای از ماموریت‌های پایش زمین است و فقط موفق شد 80 درصد مبلغ درخواستی را از آن خود کند. طبق رویه معمول، سازمان فضایی اروپا بین ماه‌های آذر تا بهمن امسال، بار دیگر با کشورهای عضو درباره اینگونه برنامه‌ها که با کسری بودجه مواجه شده‌اند، گفت‌وگو خواهد کرد تا بر اساس بودجه موجود و اولویت‌های راهبردی، در زمینه آنچه در این برنامه‌ها قابل اجراست برنامه‌ریزی کند.

یکی از بودجه‌های درخواستی که در ابتدای نشست گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای فراوانی درباره تصویب آن وجود داشت، بودجه‌ای به مبلغ 600 میلیون یورو برای پرتابگر آریان 6 بود. این پرتابگر با چندین سال تاخیر در آغاز به کار مواجه شده و اولین پرواز آن حداقل تا اواخر سال 2023 به تعویق افتاده است. در ابتدای نشست، اسا با 200 میلیون یورو کسری در تامین این هزینه مواجه بود اما در پایان نشست یکی از مسئولان این سازمان اظهار داشت که اسا کمی بیش از مبلغی را که انتظار داشت برای این برنامه به دست آورده است.

امسال نشست شورای سازمان فضایی اروپا با اعلام خبر توافق بین سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا در زمینه پرتابگرهای اروپایی آغاز شد. توافقنامه‌ای که این سه کشور امضا کرده‌اند قوانینی را در زمینه تامین هزینه‌های پرتابگرهای اروپایی آریان 6 و وگا-سی (Vega-C) وضع می‌کند. هدف این توافق‌نامه، افزایش رقابت‌پذیری پرتابگرهای اروپایی و تضمین استقلال کشورهای اروپایی در دسترسی به فضاست.