فرمانده نیروهای راهبردی موشکی روسیه از برنامه‌ریزی برای پرتاب هشت موشک بالستیک قاره‌پیما در سال ۲۰۲۳ میلادی خبر داد. بر اساس گزارشی به نقل از روسیا الیوم، «سرگی کاراکایف» فرمانده نیروهای راهبردی موشکی روسیه گفت که شلیک این موشک‌ها قرار است از پایگاه فضایی پلستسک و میدان آزمایش «کاپوستین یار» انجام شود.

این مقام نظامی روس در عین حال گفت که روسیه به موجب توافق‌نامه تبادل اطلاعات پیرامون شلیک موشک‌های بالستیک قاره‌پیما و موشک‌های بالستیکی که از زیردریایی‌ها شلیک می‌شوند که در سال ۱۹۸۸ بین مسکو و واشنگتن به امضا رسیده است، ۲۴ ساعت قبل از شلیک موشک‌ها به ایالات متحده آمریکا اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

کاراکایف همچنین افزود که به موجب آن توافق، روسیه زمان و مکان پرتاب و منطقه فرود کلاهک‌های جنگی را به واشنگتن اطلاع می‌دهد و ایالات متحده نیز اطلاعات مشابه پیرامون شلیک تمام موشک‌های بالستیک قاره‌پیما و موشک‌های شلیک شده از زیردریایی‌های خود را در اختیار مسکو قرار می‌دهد.

این در حالی است که یک مقام نزدیک به وزارت دفاع روسیه پیش از این اعلام کرده بود که این کشور ممکن است تا قبل از پایان سال ۲۰۲۲ دومین آزمایش جدیدترین موشک بالستیک قاره‌پیمای خود با عنوان «سرمت» (Sarmat) را انجام دهد.

این مقام ارشد نظامی همچنین گفت: «آزمایش‌های طراحی پرواز سرمت ممکن است تا قبل از پایان سال جاری با پرتاب آزمایشی موشک دوم ادامه یابد.» اولین پرتاب آزمایشی موشک سرمت در ۲۰ آوریل ۲۰۲۲ انجام شده بود.

به طور کلی، نیروهای موشکی راهبردی روسیه به پنج نوع موشک بالستیک قاره‌پیمای «یارس-۲۴»، «ساتان-۳۶»، «توپل»، «سرمت» و «آوانگارد» مسلح هستند که موشک آوانگارد، با قدرت انفجار تا ۲ مگاتن و سرعت ۲۰ برابر سرعت صوت، قوی‌ترین موشک در جهان محسوب می‌شود.

پیشتر نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرده بود که مسکو آماده است تا موشک بالستیک بین‌قاره‌ای سنگین سرمت و موشک هایپرسونیک آوانگارد را در یک پیمان استارت جدید بگنجاند. وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود که روسیه همچنین آماده است تا موشک سرمت را به ایالات متحده آمریکا نشان دهد.

روسیه موشک بالستیک قاره‌پیمای سرمت را به عنوان جایگزین موشک بالستیک «وایوودا» (Voevoda) که از سال ۱۹۸۸ یکی از موشک‌های راهبردی روسیه است، تولید کرده است. این موشک که کار ساخت آن از سال 2011 آغاز شد، قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بیشتری نسبت به «وایوودا» دارد، توانایی نفوذ در سامانه‌های پدافند ضدموشکی و عبور از سپرهای ضدموشکی را هم دارا می‌باشد.

چند ماه پیش نیز، مقام ارشد فضایی روسیه اعلام کرده بود که این کشور انبوه‌سازی موشک بالستیک قاره‌پیمای سرمت را آغاز کرده است.

در بهار امسال نیز، ولادیمیر پوتین پس از پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیمای سرمت، این رویداد را عظیم و چشم‌گیر توصیف کرد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید «سرمت» که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد، در حال حاضر مشابهی در دنیا ندارد و در حقیقت سرمت یک سلاح منحصر به فرد است که توان دفاعی نیروهای مسلح روسیه را ارتقا می‌دهد.