شرکت اسپیس‌ایکس با موفقیت یک ماه‌نشین خصوصی به نام هاکوتو-آر (Hakuto-R) ساخت شرکت ژاپنی آی‌اسپیس (ispace) و ماه‌نورد اماراتی همراه آن را به فضا فرستاد. هاکوتو-آر روز 20 آذرماه 1401 از پایگاه کیپ‌کاناورال با پرتابگر فالکون 9 شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شد. هاکوتو-آر پس از پرتاب، سفری چندین ماهه را در فضا آغاز کرده است تا در بهار سال آینده به ماه برسد و در دهانه اطلس روی سطح ماه فرود بیاید. هاکوتو-آر، ماه‌نورد کوچک اماراتی به نام راشد را با خود به سطح ماه می‌رساند. این ماه‌نورد ده کیلوگرمی برای حرکت روی ماه، چهار چرخ دارد و مدت 14روز زمینی با دوربین وضوح بالا، تصویربردار گرمایی، تصویربردار میکروسکوپی و ابزاری برای بررسی بارهای الکتریکی روی سطح ماه، به کاوش این کره خواهد پرداخت.

‌آی‌اسپیس دلیل انتخاب این محل فرود برای هاکوتو-آر را انعطاف‌پذیری عملیات در آن منطقه و امکان پیاده کردن تمهیدات جایگزین در صورت بروز پیشامدهای غیرمترقبه عنوان کرده است. معیارهای دیگری که برای انتخاب این محل مورد توجه قرار گرفته، مدت تابش پیوسته آفتاب و امکان برقراری ارتباطات با زمین بوده است.

در ابتدا قرار بود هاکوتو-آر در سال 2021 بر ماه فرود بیاید اما به دلیل چالش‌هایی از جمله مشکلات فنی، ماموریت آن به تعویق افتاد. شرکت آی‌اسپیس در نهایت قصد دارد با استخراج یخ آب از ماه، اقامت افراد را در ماه عملی کند.

ممکن است هاکوتو-آر نخستین ماه‌نشین خصوصی شود که با موفقیت روی سطح ماه فرود می‌آید، اما امکان دارد این عنوان به ماه‌نشین دیگری تعلق بگیرد؛ زیرا دو ماموریت خصوصی دیگر نیز با هدف نشستن بر سطح ماه به زودی آغاز می‌شوند و هنوز مشخص نیست کدام یک از ماه‌نشین‌ها زودتر به سطح ماه خواهند رسید. ناسا، کار فرستادن ماه‌نشینی به نام نوا-سی (Nova-C) به ماه را به شرکت اینتوئیتیو ماشینز (Intuitive Machines) محول کرده است که در حال حاضر قرار است در اسفند 1401 یا فروردین 1402 به فضا پرتاب شود. از سوی دیگر ماه‌نشین پرگرین (Peregrine) شرکت استروباتیک (Astrobotic) نیز در سه ماهه اول سال 2023 به فضا پرتاب خواهد شد.

برنامه آرتمیس ناسا از ارسال ناوگانی از کاوشگرهای رباتیک ساخت شرکت‌های خصوصی مانند استروباتیک و اینتوئیتیو ماشینز بر سطح ماه تحت برنامه‌ای موسوم به «برنامه خدمات تجاری باری ماه» (CLPS) حمایت می‌کند. بنابراین در دهه پیش‌رو، شاهد تعداد بیشتری ماموریت رباتیک بر سطح ماه خواهیم بود.