پنجشنبه 15 دسامبر 2022 (24 آذرماه 1401) یک مقام دفاعی هند به رسانه‌ها گفت: آزمایش شبانه موشک بالستیک آگنی-وی (Agni-V) با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در اودیشا با موفقیت انجام شد. این موشک در حال حاضر قادر است اهدافی را در بردهای تا 5000 کیلومتر با درجه دقت بسیار بالایی هدف قرار دهد و اکنون بر اساس نتایج آزمایش می‌توان برد را بیشتر افزایش داد.

به گفته مقامات، این آزمایش در تلاشی برای اعتبارسنجی فناوری‌های پیشرفته و تجهیزات جدید روی این موشک انجام شد که اکنون وزن کمتری دارند. به طور کلی، آزمایش موفقیت‌آمیز این موشک بالستیک زمین به زمین بومی، قابلیت‌های بازدارندگی هند را بیشتر تقویت کرده است.

ماه گذشته، مقامات هند با صدور اطلاعیه‌ای خلیج بنگال را به عنوان منطقه پرواز ممنوع اعلام کردند. این آزمایش در حالی است که تنش‌های تازه‌ای بین هند و چین به دنبال درگیری بین سربازان ارتش آنها در 9 دسامبر (8 آذرماه) در امتداد مرز مورد مناقشه آنها در ایالت آروناچال پرادش به وجود آمد. روابط این دو کشور آسیایی پس از درگیری‌های مرزی در سال 2020 و کشته شدن 20 سرباز هندی بدتر شده است.

هند خانواده‌ای از موشک‌های بالستیک میان‌برد تا قاره‌پیما به نام «آگنی» به معنای آتش، ساخته است. موشک‌های آگنی، موشک‌های بالستیک سطح به زمین با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای هستند. در 29 مهرماه 1401 نیز هند، موشک بالستیک میان‌برد «آگنی پرایم» که نسل جدید موشک‌های کلاس آگنی-1 و آگنی-2 با برد تا 2000 کیلومتر است را آزمایش کرده بود.