24 آذرماه 1401، فضاپیمای روسی سایوز درحالی‌که به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل بود آسیب دید و دچار نشت شدید ماده سردکننده شد. ساعت 00:45 به وقت جهانی هشداری از سامانه‌های کپسول سایوز MS-22 مبنی بر کاهش فشار ماده سردکننده دریافت شد. در این زمان کیهان‌نوردان روس سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین مشغول آماده شدن برای یک راهپیمایی فضایی در خارج از ایستگاه بودند که به‌دلیل وضعیت پیش آمده این عملیات لغو شد. دوربین‌های بیرون ایستگاه فضایی جریان ثابتی از ماده سردکننده را نشان می‌داد که از سایوز به فضا نشت می‌کرد و چند ساعت ادامه داشت. بررسی‌های انجام شده حاکی از تشکیل حفره‌ای به قطر 8/0 میلی‌متر در رادیاتور سایوز بود.

گرچه علت دقیق این رویداد هنوز مشخص نیست، سازمان فضایی روسیه، روس‌کاسموس، معتقد است که احتمالا برخورد ریزشهاب‌واره یا زباله فضایی کوچک عامل سوراخ شدن رادیاتور و نشت ماده سردکننده بوده است.

هنوز مشخص نیست که آیا این کپسول سایوز قادر به بازگرداندن سرنشینان خود به زمین خواهد بود یا خیر. پروکوپیف و پتلین و فضانورد آمریکایی فرانک روبیو قرار بود اوایل فروردین 1402 با این کپسول به زمین برگردند. به‌علاوه این کپسول در صورت بروز وضعیت اضطراری در ایستگاه فضایی بین‌المللی در نقش قایق نجات آنها برای بازگشت به زمین عمل می‌کرد. اگر سایوز قادر به بازگرداندن این فضانوردان به زمین نباشد، بدون سرنشین برای جمع‌آوری داده به زمین بازگردانده خواهد شد و باید برای بازگرداندن فضانوردان راه دیگری در نظر گرفته شود. یک راه ممکن آن است که پرواز خدمه جدید ایستگاه که قرار بود اواخر اسفند 1401 با یک فضاپیمای سایوز دیگر انجام شود، لغو شود و آن فضاپیما بدون سرنشین برای بازگرداندن فضانوردان به ایستگاه فرستاده شود. روس‌کاسموس اعلام کرده که حداکثر می‌تواند انجام آن پرواز را دو یا سه هفته زودتر از زمان اولیه مقرر انجام دهد؛ یعنی پرتاب سایوز جدید به ایستگاه حداقل تا اوایل اسفندماه انجام نمی‌شود و تا آن زمان امکان بازگشت فضانوردان حتی در صورت بروز شرایط اضطراری وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر، ناسا مشغول گفتگو با شرکت اسپیس‌ایکس است تا مشخص شود آیا در نبود گزینه دیگر امکان بازگرداندن این فضانوردان با یک فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار (کرو دراگون) وجود دارد یا خیر. روس‌کاسموس قرار است بر اساس یافته‌های گروهی که در ایستگاه و از زمین مشغول بررسی وضعیت هستند، تصمیم نهایی درباره پرواز سایوز را در ماه ژانویه (دی یا اوایل بهمن) اعلام کند.

به جز راهپیمایی فضایی روز 24 آذر، یک راهپیمایی فضایی دیگرکیهان‌نوردان روس نیز به‌دلیل حادثه سایوز و ادامه بررسی‌‌ها تا اطلاع ثانوی لغو شد. قرار بود این راهپیمایی در 30 آذر انجام شود.

در حال حاضر یک کپسول کرو دراگون دیگر نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل است اما ظرفیت آن تکمیل است. این فضاپیما همان کپسول دراگون ایندورنس (Endurance) است که فضانوردان ناسا نیکول مان و جاش کاسادا، فضانورد ژاپنی کویچی واکاتا و کیهان‌نورد روسی آنا کیکینا را در اواسط مهر 1401 به ایستگاه آورده بود و قرار است آنها را در پایان ماموریتشان در ماه مارس 2023 (اسفند یا فروردین) به زمین برگرداند.