در 15 دسامبر 2021 (پنج‌شنبه 24 آذرماه 1401)، وزارت دفاع روسیه تصاویری از بارگیری موشک بالستیک بین‌قاره‌ای یارس (Yars) را نشان داد. این ویدیوی دو دقیقه‌ای نشان می‌داد که چگونه این موشک حمل و به محض ورود به پایگاه نظامی، به صورت عمودی در سیلو مستقر می‌شود و آمادگی رزمی را بر عهده می‌گیرد. رسانه‌های روسی تصاویر این موشک را با عنوان هشداری آشکار به کشور‌های غربی، به‌طور گسترده منتشر کردند. روزنامه دیلی میل نیز در مقاله منتشره خود «هدف از این مانور بارگیری را ارسال سیگنالی به غرب دانست که هم بریتانیا و هم ایالات متحده در تیررس هستند.»

نیوزویک به نقل از یک روزنامه روسی گزارش داده که سامانه موشکی یارس که در منطقه کالوگا مستقر شده، ظرفیتی «۱۲ برابر بیشتر از بمب آمریکایی دارد که هیروشیما را نابود کرد.» در گزارش‌های متعدد روزنامه‌های روسی برخی از مشخصات این موشک آمده که شامل وزن پرتاب ۴۶۰۰۰ تن، سرعت ده برابر سرعت صوت و برد عملیاتی ۱۲۰۰۰ کیلومتری می‌باشد که می‌تواند به آمریکا یا هر نقطه‌ای از اروپا برسد.

این اقدام روسیه پس از آن بود که رسانه‌های آمریکایی در روز سه‌شنبه ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ (22 آذرماه 1401) گزارش دادند که پنتاگون در حال نهایی کردن طرح‌هایی برای ارسال سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت به اوکراین است. سفارت روسیه در واشنگتن روز بعد به این موضوع واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه ارسال موشک‌های پاتریوت آمریکا به اوکراین می‌تواند عواقب پیش‌بینی‌ناپذیری در پی داشته باشد و امنیت جهانی را تهدید کند. در بیانیه سفارت روسیه آمده است: «اگر این موضوع تأیید شود، شاهد یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر از سوی دولت [بایدن] خواهیم بود که می‌تواند منجر به عواقب غیرقابل پیش‌بینی شود.»

یارس آراس ۲۴ (RS-24) با سوخت جامد، نسخه بهبود یافته موشک «توپول-ام» است که در غرب با نام «اس‌اس ۲۹» شناخته می‌شود و توسط موسسه مهندسی مسکو توسعه یافته و برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ مورد آزمایش قرار گرفت. براساس گزارش وب سایت نظامی تودی، این موشک قادر به آماده‌سازی برای پرتاب در هفت دقیقه است. وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد که این موشک با استفاده از یک واحد حمل و نقل و فقط در چند ساعت در این سیلو نصب و آماده‌سازی شده است.

این رزمایش در آستانه سالگرد روز نیروهای موشکی روسیه اتفاق افتاد که در روز شنبه ۱۷ دسامبر (26 آذرماه) برگزار می‌شود. الکسی سوکولوف، یکی از فرماندهان موشکی روسیه گفت: «اهمیت این عملیات در این است که موشک‌های بعدی طبق برنامه‌ریزی و به سرعت آماده رزم خواهند بود.» به نوشته خبرگزاری دولتی تاس روسیه، سوکولوف افزود: «وطن ما مجهز به نمونه دیگری از سلاح‌های هسته‌ای شده که به ما اجازه می‌دهد تا هر مشکل استراتژیکی را حل کنیم.»

یارس در ماه اکتبر 2022 در جریان مانور نظامی هسته‌ای روسیه تحت نظارت ولادیمیر پوتین به نمایش گذاشته شد. این مانورها باعث شد تا ایگور کوروچنکو، سخنران حکومتی کرملین در برنامه تلوزیونی روسیه بگوید: «مهم است که نشان دهیم دشمن اصلی ما کیست و چه چیزی در انتظار اوست.»

در بحبوحه افزایش تنش‌ها، الکساندر خوداکوفسکی، فرمانده شبه نظامیان دونتسک روسیه، در تلویزیون دولتی گفت که سلاح‌های هسته‌ای یکی از راه‌های پیروزی روسیه در جنگ است.