نشریه دیفنس‌نیوز گزارشی از رزمایش دریایی ارتش آمریکا تحت عنوان دیجیتال هورایزن (Digital Horizon) در خلیج عمان ارایه داد. در این رزمایش که به مدت سه هفته از 23 نوامبر تا 15 دسامبر 2022 (2 تا 24 آذرماه 1401) برگزار شد، ترکیب و تلفیق سامانه‌های بدون‌سرنشین و فناوری‌های هوش مصنوعی آزمایش شدند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که غرب اقیانوس هند و خلیج فارس را پوشش می‌دهد، در سال 2021 گروه ویژه Task Force 59 را برای تجمیع سامانه‌های بدون‌سرنشین و فناوری‌های هوش مصنوعی در مأموریت‌های شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات ایجاد کرد.

کاپیتان مایکل براسور، فرمانده واحد 59، برگزار کننده رزمایش، گفت: «ما قبلاً کارهای زیادی با هوش مصنوعی، پردازش تصویر، تشخیص الگوی رفتار و فرماندهی و کنترل انجام دادیم، اما همه آن کارها را جداگانه انجام می‌دادیم. ما در جریان این رزمایش برای اولین بار همه این مؤلفه‌ها را ترکیب و تلفیق کردیم.» او ادامه داد که همه اینها به کاربر در تصمیم‌گیری سریع و مؤثر کمک می‌کند و به تمام جریان‌های اطلاعاتی که به یک صفحه نمایش مخابره می‌شوند معنا می‌بخشد.

براسور خاطرنشان کرد که وسایل بدون‌سرنشین، امکان جمع‌آوری اطلاعات در مورد وضعیت دریا را فراهم می‌کنند و سپس فناوری‌های آموزش ماشین و هوش مصنوعی نتیجه‌گیری را ممکن می‌سازند که بر تصمیم فرماندهی برای اعزام ارتش به صحنه تأثیر می‌گذارد. وی همچنین گفت: در طول این مانور، دستگاه‌های رادیویی بی‌سیم به عنوان «گره» در نقاط مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و یک شبکه هم‌پوشانی ایجاد کردند که نیازی به هاب مرکزی ندارد و امکان انتقال سریع و کارآمد داده‌ها را فراهم کردند. چنین شبکه‌ای نه تنها می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای آموزش ماشین و هوش مصنوعی، بلکه برای کنترل وسایل بدون‌سرنشین در شبانه‌روز استفاده شود.

در این رزمایش که 17 شریک صنعتی شرکت داشتند از 15 سامانه مختلف بدون‌سرنشین سطحی و پهپادی استفاده شد که 10 فروند از آنها برای اولین بار توسط ناوگان پنجم آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. در میان شرکت‌هایی که پلتفرم‌هایی را ارسال کردند، شرکت اسرائیلی البیت سیستمز (Elbit Systems) بود که کشتی بدون‌سرنشین یا USV خود با نام سیگل (Seagull) را ارسال کرده بود.