کره شمالی روز پنجشنبه 24 آذرماه 1401 موتور سوخت جامد با رانش بالایی را آزمایش کرد. این آزمایش که توسط خبرگزاری دولتی کره منتشر شد، تحت نظارت کیم جونگ اون در پایگاه پرتاب ماهواره سوهاه (Sohae) این کشور انجام شد. از این پایگاه برای ارزیابی فناوری‌های موشکی پیونگ یانگ استفاده می‌شود. گفته شده، این موتور با رانش 140 تن‌نیرو، اولین در نوع خود در کره شمالی است.

این آزمایش بعد از یک ماه از پرتاب ده‌ها موشک و پرتابه توسط کره شمالی در بحبوحه تمرینات نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه انجام شده است. کره شمالی به دنبال بهبود تسلیحات خود، به ویژه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است، که ماه گذشته برای اولین بار بعد از سال 2017 آزمایش کرد.

به گفته کارشناسان، موتور سوخت جامدی که آزمایش شد، قابلیت‌ موشک‌های ICBM پیونگ یانگ را افزایش می‌دهد. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سال گذشته در یک جلسه مهم حزبی که ریاست آن را برعهده داشت، متعهد شد که موتور سوخت جامد را توسعه دهد و گفت که انتظار دارد «یک سلاح راهبردی جدید دیگر را ببیند.»

کیم دونگ یوب، استاد دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول، با اشاره به آزمایش سال 2017 گفت: موشک‌های آنها اکنون می‌توانند به هر بخشی از ایالات متحده حمله کنند.