روز 30 آذرماه 1401 دومین ماموریت پرتابگر جدید اروپا، وگا سی Vega C با شکست مواجه شد و دو ماهواره در طی آن از بین رفتند. پرتابگر وگا سی در ساعت 01:47 به وقت جهانی از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه از زمین برخاست. محموله آن شامل دو ماهواره تصویربرداری زمین پلیادیز نئو (Pléiades Neo) متعلق به ایرباس بودند. مرحله اول پرتابگر موسوم به P120C به درستی عمل کرد اما مرحله دوم، به نام زفیرو 40 (Zefiro 40) حدود دو دقیقه و 27 ثانیه پس از آغاز پرتاب دچار وضعیت غیرعادی شد و با خروج پرتابگر از مسیر، سامانه ایمنی پایگاه به پرواز آن خاتمه داد. به این ترتیب پرتابگر و محموله آن بدون ایجاد خطر به اقیانوس اطلس سقوط کردند.

سازمان فضایی اروپا پرتابگر وگا سی را توسعه داده و این پرتابگر برای بهره‌برداری در اختیار شرکت آریان‌اسپیس است. این شرکت مدتی پس از ناکامی در پرتاب، اعلام کرد که تحلیل داده‌ها به منظور تعیین دلایل نقص فنی در حال انجام است.

وگا سی 35 متر ارتفاع دارد و پرتابگری چهار مرحله‌ای است. این پرتابگر نسخه پیشرفته‌تر پرتابگر وگا است که نخستین بار در سال 2012 پرواز کرد. وگا سی می‌تواند 2300 کیلوگرم محموله را به مدار خورشیدآهنگ در ارتفاع 700 کیلومتر برساند، در حالی‌که این وزن برای پرتابگر وگا 1500 کیلوگرم بود.

دو ماهواره از دست رفته، پلیادیز نئو 5 و 6، در مجموع 1977 کیلوگرم وزن داشتند. این دو عازم مدار خورشیدآهنگ بودند تا منظومه ماهواره‌ای تصویربرداری زمین پلیادیز نئو ایرباس را تکمیل کنند. آریان‌اسپیس در شرح این ماموریت نوشته بود که «این منظومه از چهار ماهواره مشابه تشکیل شده که با استفاده از آخرین پیشرفت‌های فناوری‌ و نوآوری‌ شرکت ایرباس ساخته شده‌اند و توان تصویربرداری از هر نقطه روی زمین را چند بار در روز با وضوح 12 سانتی‌متر دارند. این ماهواره‌ها بسیار چابک هستند و می‌توان کار جمع‌آوری داده را از 15 دقیقه قبل به آنها محول کرد و تصاویر را تا یک ساعت بعد در زمین دریافت کرد.»

وگا سی پیش از این یک پرواز دیگر انجام داده بود. این پرتابگر 22 تیر امسال ماهواره 295 کیلوگرمی لارس-2 (LARES-2) ساخت سازمان فضایی ایتالیا را به همراه شش تاسواره با موفقیت به مدار زمین رسانده بود.

پرتاب اخیر در ابتدا قرار بود سوم آذر انجام شود اما آریان‌اسپیس برای تعویض تجهیزات معیوب پرتابگر پرتاب را نزدیک یک ماه به تعویق انداخته بود.

روز 30 آذر سازمان فضایی اروپا و آریان‌اسپیس اعلام کردند که کمیسیونی مستقل برای بررسی شکست پرتاب وگا سی تشکیل خواهند داد. بررسی‌ها روی موتور زفیرو 40 متمرکز خواهد بود که به جز پرتاب موفق قبلی، دو بار نیز با موفقیت روی زمین آزمایش شده بود.