ناسا به دنبال بررسی امکان فرستادن فضاپیمایی خصوصی برای افزایش ارتفاع مدار تلسکوپ فضایی هابل است که می‌تواند عمر مفید این تلسکوپ را طولانی‌تر کند. شرکت اسپیس‌ایکس از چند ماه پیش مشغول انجام پژوهشی با موضوع انتقال تلسکوپ فضایی هابل به مداری بالاتر است. یکم دی 1401 ناسا درخواستی را برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره توانمندی‌های موجود تجاری برای بالا بردن مدار ماهواره‌ها منتشر کرد که در مورد هابل بدون صرف هزینه از سوی دولت نمایش داده شود.

از آغاز بهره‌برداری از هابل در سال 1990 تاکنون این رصدخانه فضایی که در ارتفاع 540 کیلومتری واقع است به تدریج در حال پایین آمدن است. ناسا در پنج ماموریت تعمیر هابل از شاتل‌ها برای اصلاح مدار تلسکوپ استفاده می‌کرد اما آخرین ماموریت تعمیر با شاتل‌ در سال 2009 انجام شد و ناسا در سال 2011 شاتل‌های فضایی را بازنشسته کرد.

ایده بالابردن هابل با فضاپیمای دراگون بدون صرف هزینه از سوی دولت، اولین بار از سوی اسپیس‌ایکس و برنامه پلاریس (Polaris) مطرح شد. پلاریس برنامه‌ای است برای انجام‌ ماموریت‌های فضایی خصوصی با استفاده از فضاپیماهای دراگون و اسپیس شیپ شرکت اسپیس‌ایکس که کارآفرین میلیاردری به نام جارد ایزاکمن (Jared Isaacman) آن را بنیان‌گذاری کرده است. مهر امسال توافق‌نامه‌ای بین ناسا و اسپیس‌ایکس برای پژوهشی شش ماهه و غیرانحصاری در زمینه امکان بالابردن مدار هابل و تعمیر آن بدون اختصاص بودجه امضا شد. غیرانحصاری بودن پژوهش به این معناست که شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند تحقیقات خود را برای تعمیرات هابل بااستفاده از پرتابگرها و فضاپیماهای متفاوت پیشنهاد کنند. این عملیات می‌تواند نحوه افزایش عمر ماهواره‌های قدیمی را نشان دهد، به‌ویژه ماهواره‌هایی که مثل هابل مدارهای نزدیک زمین دارند.