14 دی‌ماه 1401، دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم با حضور رئیس جمهور و اعضای حقیقی و حقوقی این شورا، برگزار شد.

در این جلسه، دکتر حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسه قبل این شورا به اعضا ارائه کرد و عملکرد ارگان‌های مختلف و مرتبط با بخش فضایی کشور مورد ارزیابی قرار گرفت. همچین در این جلسه برنامه راهبردی ۱۰ ساله فضایی کشور به تأیید و تصویب رسید.

طبق این برنامه، جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به یک قطب منطقه‌ای در توسعه فناوری‌های فضایی و ارائه خدمات پرتاب‌های فضایی خواهد شد که این هدف‌گذاری با تکیه بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان باید محقق شود.

یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، طرح‌ریزی و اجرای مأموریت‌های فضایی در راستای بهره‌مندی شهروندان، کسب و کارها و دستگاه‌های اجرایی از فناوری‌های روز دنیا است.

توسعه زیرساخت‌های پرتاب و ایستگاه‌های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی، پرتاب ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در مسیر تعاملات بین‌المللی و اجرای پروژه‌های مشترک، اجرای طرح‌های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله‌هایی با وزن بالا از جمله دیگر سرفصل‌های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فضایی ایران، در حاشیه برگزاری این جلسه، اولین دسته از تصاویر گرفته شده توسط ماهواره خیام در قالب یک آلبوم تصویری توسط دکتر زارع‌‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به رئیس جمهور اهدا شد. این آلبوم، شامل تصاویری جذاب از جای جای ایران است که ماهواره خیام از مدار 500 کیلومتری زمین گرفته و به ایستگاه زمینی در داخل ایران ارسال کرده است. ماهواره خیام یک ماهواره سنجشی با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است که مردادماه سال جاری از پایگاه بایکونور و با ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب شد.

اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم، آذرماه سال ۱۴۰۰ بعد از ۱۱ سال تعطیلی این شورا، برگزار شده بود.