تیر امسال فضاپیمای کپستون (CAPSTONE) ناسا به فضا پرتاب شد تا گردش در مداری به دور ماه را آزمایش کند که ممکن است در ماموریت‌های آینده آرتمیس مورد استفاده قرار گیرد. بخشی از این ماموریت نیز نمایش فناوری‌ برای فضاپیماهایی بود که نزدیک کره ماه کار می‌کنند. این کاوشگر هفتم تیرماه 1401 به فضا پرتاب شد و در 23 آبان در مدار ماه قرار گرفت. کپستون مدتی در سفر خود به سمت ماه با مشکل فنی دست و پنجه نرم کرد اما این مشکل با تلاش اعضای گروه کنترل آن برطرف شد.

13 مرداد امسال نیز فضاپیمایی به نام «مدارگرد رهیابِ ماهِ کُره» (Korea Pathfinder Lunar Orbiter) به فضا پرتاب شد که نخستین ماموریت فضایی اکتشافی فراتر از مدار زمین کره جنوبی بود. این فضاپیما که دانوری (Danuri) نیز نامیده شده است، 26 آذرماه در مدار ماه قرار گرفت و قرار است یک سال در این مدار بماند تا به نقشه‌برداری و تصویربرداری از سطح ماه بپردازد؛ از جمله نواحی نزدیک به قطب‌های ماه که به‌طور دائم در سایه قرار دارند. داده‌هایی که دانوری جمع‌آوری می‌کند با ناسا به اشتراک گذاشته خواهد شد تا این سازمان بتواند از آنها در برنامه‌ریزی ماموریت‌های آینده برنامه آرتمیس خود استفاده کند.

همچنین بیستم آذرماه 1401، شرکت خصوصی ژاپنی آی‌اسپیس (ispace) فضاپیمایی به نام هاکوتو-آر (Hakuto-R) را به فضا پرتاب کرد که اکنون در حال طی مسیری یک ماهه به مقصد ماه است و انتظار می‌رود در بهار به آن برسد. آی‌اسپیس قصد دارد در این ماموریت، سطح‌نشینی را روی ماه فرود ‌آورد و ممکن است نخستین شرکت تجاری شود که کاوشگری را بر سطح ماه می‌نشاند. تاکنون فقط سازمان‌های فضایی دولتی امریکا، چین و شوروی سابق موفق به فرود نرم بر سطح ماه شده‌اند. هاکوتو-آر، ماه‌نورد کوچکی متعلق به امارات متحده عربی را نیز با خود به سطح ماه می‌رساند. این ماه‌نورد که راشد نام دارد، قرار است مدت 14 روز زمینی به بررسی قمر سیاره ما بپردازد.