شرکت اکسیوم 1  (Axiom 1)، نخستین سفر کاملا تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی، از 19 فروردین تا پنجم اردیبهشت امسال را انجام داد. این سفر که آن را شرکت خصوصی اکسیوم اسپیس ترتیب داده بود با پرتابگر فالکون 9 اسپیس‌ایکس و فضاپیمای کرودراگون (Crew Dragon) این شرکت انجام شد. گردشگران فضایی پرواز اکسیوم 1 برای سفر 17 روزه خود حدود 55 میلیون دلار پرداخت کرده بودند. از میان چهار سرنشین اکسیوم 1 فقط یک نفر، فرمانده ماموریت و از همکاران شرکت اکسیوم اسپیس، سابقه فضانوردی داشت که شامل چندین پرواز و راهپیمایی فضایی در برنامه شاتل‌های فضایی بود. مسافران اکسیوم 1 با خدمه آمریکایی و روس ایستگاه ملاقات کردند و بیش از 25 پروژه تحقیقاتی را در حوزه پزشکی و فناوری فضایی به انجام رساندند. سفر اکسیوم 2 قرار است در بهار آینده انجام شود.

رویداد مهم دیگر امسال در زمینه پروازهای تجاری سرنشین‌دار مربوط به شرکت بوئینگ بود. این شرکت بهار امسال با آزمایش بی‌سرنشین فضاپیمای اِستارلاینر خود، در جایگاه دومین شرکت خصوصی (پس از اسپیس‌ایکس) قرار گرفت که تاکنون عملیات الحاق با ایستگاه فضایی بین‌المللی صورت داده‌ است. این ماموریت که با پرتاب استارلاینر در 29 اردیبهشت آغاز شد و شش روز به طول انجامید، گامی مهم در جهت تحقق برنامه‌های شرکت بوئینگ برای جابجایی فضانوردان با کپسول استارلاینر بود.

اسپیس‌ایکس همچنان بازار پروازهای فضایی تجاری را در قبضه خود دارد و در سال 2022 در میان 61 پرتابش دو ماموریت سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز انجام داده است. بوئینگ که از همکاران قدیمی ناساست در توسعه کپسول سرنشین‌دار از اسپیس‌ایکس عقب مانده است. در حالی که اسپیس‌ایکس اکنون تحت قرارداد با ناسا کار انتقال فضانوردان را از زمین به ایستگاه و برعکس انجام می‌دهد، بوئینگ در پرواز آزمایشی رفت و برگشت به ایستگاه فضایی بین‌المللی تاخیر زیادی داشت و در سومین تلاش خود موفق به این کار شد. نخستین پرواز سرنشین‌دار این شرکت بعد از فروردین آینده انجام خواهد شد.