به منظور شناخت بهتر سیاره زمین و اقلیم آن، ۲۳ تیرماه امسال ابزار علمی جدیدی به نام «امیت» (EMIT) یا ابزار «بررسی منبع غبار معدنی زمین» (Earth Mineral Dust Source Investigation) به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده و در خارج ایستگاه نصب شد. این ابزار که به طیف‌سنجی در نور مرئی و فروسرخ می‌پردازد، برای بررسی نقش غبار در سامانه‌های آب‌وهوایی و وضع هوای زمین طراحی شده و می‌تواند انتشار گاز متان را که از گازهای گلخانه‌ای قوی است نیز نقشه‌برداری کند.

از ماهواره‌هایی که امسال برای پایش زمین به فضا ارسال شده است می‌توان به ماهواره«سوات» ناسا (SWOT سرواژه Surface Water and Ocean Topography به معنی توپوگرافی اقیانوس و آب‌های سطحی) اشاره کرد. این ماهواره 2/1 میلیارد دلاری که 25 آذرماه 1401 به فضا پرتاب شد با رادار، آب رودخانه‌ها و پهنه‌های آبی زمین را با دقت بالا بررسی می‌کند. در این ماموریت، مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه نیز با ناسا همکاری می‌کند.

ناسا امسال پنجاه سالگی برنامه لندست (Landsat) را نیز جشن گرفت. ماهواره‌های لندست در پنج دهه گذشته از مدار زمین به پایش سطح زمین و جمع‌آوری داده‌ها و ثبت تصاویر ارزشمندی پرداخته‌اند که نشان می‌دهند زمین چگونه در اثر توسعه شهرها، کشاورزی، فرسایش ساحلی، جنگ، قحطی، آتش‌سوزی جنگل‌ها، زمین‌لرزه‌ها و تغییرات اقلیمی تغییر کرده است.