تجربه موفق اینجینویتی، نخستین بالگرد آزمایشی در سیاره سرخ، ناسا و اسا را بر آن داشته است که در ماموریت آینده خود برای رساندن نمونه‌ سنگ‌های مریخ به زمین از بالگردها کمک بگیرند.

ناسا از مدت‌ها پیش در اندیشه بازگرداندن نمونه‌های از سنگ‌های مریخ به کره زمین بوده است. در حال حاضر مریخ‌نورد پرسویرنس (Perseverance به معنی استقامت) که از زمستان 1399 به کاوش مریخ مشغول است، نمونه‌هایی از سنگ‌های مریخ را جمع‌آوری می‌کند تا در ماموریت دیگری که با همکاری سازمان فضایی اروپا انجام می‌شود، نمونه‌ها به زمین بازگردانده شود و در آزمایشگاه‌های پیشرفته و مدرن زمینی با ابزار و تجهیزاتی که قابل انتقال به مریخ نیستند، به دقت مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. ناسا به تازگی تغییراتی را در برنامه ماموریت بازگشت نمونه خود اعلام کرده و از ارسال دو بالگرد به مریخ در این ماموریت خبر داده است. رضایت‌بخش بودن عملکرد نخستین بالگرد اعزامی به مریخ، اینجینویتی (Ingenuity به معنای نبوغ)، از دلایل عمده این تصمیم بوده است. این بالگرد کوچک که همراه پرسویرنس به مریخ فرستاده شد، قرار بود در بازه‌ای یک ماهه پنج بار در آسمان مریخ به پرواز در بیاید تا فناوری پرواز در جو مریخ برای نخستین بار مورد آزمایش قرار بگیرد. با توجه به رقیق بودن جو مریخ، دانشمندان و مهندسانی که روی اینجینویتی کار می‌کردند مطمئن نبودند که آزمایش موفقیت‌آمیز باشد. اما اکنون این بالگرد 33 پرواز موفق در مریخ انجام داده و علاوه بر نمایش موفق فناوری پرواز در جو سیاره‌ای دیگر، در کاوش مریخ به یاری مریخ‌نورد پرسویرنس رفته است.

ممکن است تصاویر حفره‌ها و شکستگی‌های ایجاد شده روی چرخ‌های مریخ‌نورد کیوریاسیتی (Curiosity به معنی کنجکاوی) را دیده باشید که از حدود یک سال بعد از شروع ماموریت آن مشاهده شد و با ادامه ماموریت این مریخ‌نورد پیوسته بیشتر و شدیدتر می‌شود. این از معایب حرکت یک مریخ‌نورد روی سطح ناهموار سیاره‌ای بیگانه است. همچنین گیرافتادن مریخ‌نوردها در ماسه‌ها و خاک‌های نرم این سیاره، همان عاملی که به پایان کاوش‌های مریخ‌نورد اسپیریت (Spirit به معنی روح) منجر شد، همیشه تهدیدی برای ماموریت آنها روی سیاره سرخ است. انواع خطرها و دشواری‌های دیگر نیز در حرکت مریخ‌نوردها روی سطح سیاره وجود دارد. یک بالگرد قادر است نقاطی از سیاره مریخ را بررسی و کاوش کند که از نظر علمی هیجان‌انگیزند اما برای یک مریخ‌نورد صعب‌العبور و خطرناک‌اند، مثل تل‌ماسه‌ها و شیب‌های تند. مناطق جذاب از نظر پدیده‌های زمین‌شناختی معمولا زمین‌های مسطح و هموار نیستند.