شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) که پیمانکار اصلی برنامه فضایی این کشور است در 28 دی‌ماه 1401 اعلام کرد که در سال جاری میلادی، 60 پرتاب فضایی صورت خواهد داد. این شرکت در سال گذشته میلادی 54 ماموریت فضایی را به انجام رسانده بود. شرکت‌های تجاری چین که خدمات پرتاب ارائه می‌دهند نیز به فهرست پرتاب‌های سال 2023 چین خواهند افزود. در سال گذشته میلادی، هشت پرتاب‌ تجاری موفق در چین صورت گرفت.

به گفته  CASCاز ماموریت‌های مهمی که انجام خواهد شد، پرواز فضاپیماهای سرنشین‌دار شنژو 16 و 17 و فضاپیمای باری تیانژو 6 به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین خواهد بود. در مجموع CASC قصد دارد بیش از 200 فضاپیما را در سال 2023 به فضا بفرستد. در گزارش این شرکت به برخی از پرتاب‌های برنامه‌ریزی شده دیگر اشاره شده که شامل این مواردند: ماهواره‌های زیرساخت فضایی غیرنظامی ملی چین و آب‌وهوا، یک رادار دهانه ترکیبی زمین‌ثابت و سه ماهواره پشتیبان بیدو (Beidou) که نمونه چینی سامانه موقعیت‌یابی و ناوبری GPS است.

در سال 2023 بزرگترین پرتابگر چین یعنی لانگ مارچ 5 نیز برای اولین بار پس از سال 2020 به فضا خواهد رفت. CASC همچنین اعلام کرده که در سال جاری میلادی برتوسعه تیان‌ون 2 متمرکز خواهد بود که قرار است ماموریتی برای کاوش سیارک‌ها و دنباله‌دارها صورت دهد. به‌علاوه، قصد آزمایش پرتابگر کوچک‌تر لانگ مارچ 6 سی (Long March 6C) را نیز دارد.

زمینه دیگری که چین در سال 2023 بر آن متمرکز خواهد بود توسعه ماه‌نورد و دیگر اجزای ماموریت چانگ 7 است که قرار است حوالی سال 2026 در قطب جنوب ماه انجام شود. چانگ 7 شامل مدارگرد، ماه‌نشین، ماه‌نورد و همچنین کاوشگری کوچک با قابلیت رفتن به دهانه‌هایی خواهد بود که همواره در سایه قرار دارند. ارتباطات این ماموریت با ماهواره رله جدیدی انجام خواهد شد که سال 2024 به فضا پرتاب خواهد شد.

ماه‌نورد ماموریت چانگ 7 بر اساس ماه‌نوردهای 140 کیلوگرمی یوتو و یوتو 2 ماموریت‌های چانگ 3 و 4 ساخته خواهد شد که به ترتیب در سال‌های 2013 و 2019 بر ماه فرود آمدند، اما با آنها تفاوت‌هایی نیز خواهد داشت. ماه‌نورد ماموریت چانگ 7 اندکی بزرگ‌تر از چانگ 4 خواهد بود و ابزارآلات متفاوتی به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه ماه‌نورد ماموریت چانگ 7 هوشمندتر و مستقل‌تر از نمونه‌های قبلی خواهد بود و برای برنامه‌ریزی مسیرش کمتر به کمک از زمین نیاز خواهد داشت. چانگ 7 یک ماه‌نورد کوچک‌تر متعلق به امارات را نیز به سطح ماه خواهد رساند.

البته چین قبل از چانگ 7، در اواخر سال 2024 در ماموریت چانگ 6 خود اقدام به نمونه‌برداری از سمت دور ماه (پشت به زمین) در نزدیکی قطب جنوب آن خواهد کرد. فضاپیمای این ماموریت در ابتدا به عنوان پشتیبان ماموریت چانگ 5 در سال 2020 ساخته شده بود که نمونه‌هایی از سمت نزدیک ماه را به زمین رساند. ماموریت چانگ 8 نیز برای پرتاب در سال 2028 برنامه‌ریزی شده و قرار است فناوری‌های چاپ سه‌بعدی و بهره‌برداری از منابع محلی را آزمایش کند و همچنین زمینه را برای انجام پروژه ایستگاه تحقیقاتی بین‌المللی ماه (ILRS) در دهه 2030 مهیا کند.