مدیر کل سازمان فضایی اروپا می‌گوید که امیدوار است ظرف چند سال آینده خط مشی «پسماند صفر» برای فضاپیماهای اروپایی برقرار شود. جوزف اشباخر 29 دی‌ماه 1401 در نشستی در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس گفت که مشغول مذاکراتی با اعضای اسا است تا خط مشی‌ای ایجاد شود که به موجب آن ماهواره‌ها بلافاصله پس از پایان ماموریتشان از مدار خارج شوند. اشباخر پیش از این نیز درباره چنین سیاستی صحبت کرده و تیر امسال گفته بود، هدف آن است که تا 2030 همه ماهواره‌های اروپایی بعد از خاتمه کارشان از مدارهای باارزش زمین خارج شوند. او در صحبت‌های خود در داووس، ابراز امیدواری کرد که این خط مشی «برای ایمنی ما و ایمنی فضاپیماها و فضانوردان‌مان» در سراسر جهان اتخاذ شود.

دستورالعمل‌های بین‌المللی که در حال حاضر بسیاری کشورها از آن تبعیت می‌کنند فقط آنها را ملزم می‌کند ماهواره‌هایشان را حداکثر 25 سال پس از پایان ماموریتشان از مدار خارج کنند؛ اما بحث‌هایی بر سر کوتاه کردن این زمان صورت گرفته است. ازجمله کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) مهر امسال قانونی را تصویب کرده که به موجب آن فضاپیماهایی که مجوز آن نهاد را اخذ می‌کنند یا به دنبال دسترسی به بازارهای ایالات متحده هستند، ملزم می‌شوند که تا پنج سال پس از اتمام ماموریت از مدار خارج شوند.

اشباخر در سخنان خود به تلاش‌ها و اقداماتی در راستای پاک‌سازی مدار از پسماندها و زباله‌های فضایی اشاره کرد که اسا بودجه آنها را تامین کرده است؛ مانند کلیر اسپیس-1 (ClearSpace-1) که ماموریتی برای خارج کردن قطعه‌ای از پرتابگر وگا از مدار کم‌ارتفاع زمین است. کلیراسپیس، استارتاپی سوئیسی است که حدود دو سال پیش قرارداد 110 میلیون یورویی اسا برای این ماموریت را از آن خود کرد و 29 دی 1401 نیز 29 میلیون دلار بودجه برای ماموریت دیگری جمع‌آوری کرد که قرار است در سال 2026 انجام شود و در آن دو فضاپیما از مدار لئو خارج شوند.