به گفته مدیر کل سازمان فضایی اروپا، جوزف اشباخر، این سازمان با توجه به مسائل مالی و سیاسی قصد ارسال فضانوردانش را به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین ندارد. اشباخر در نشستی خبری که سوم بهمن 1401 در پاریس برگزار شد، اظهار داشت که اسا سرگرم اجرای تعهدات و پرداختن به فعالیت‌های خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی است که در آن در کنار تعدادی از همکاران بین‌المللی خود کار می‌کند و نه ظرفیت مالی و نه قصد سیاسی برای فعالیت در ایستگاه دیگری از جمله ایستگاه فضایی چین را ندارد.

سازمان فضایی اروپا و چین پیش‌تر فعالیت‌هایی را در راستای ارسال فضانوردان اسا به ایستگاه تیانگونگ آغاز کرده بودند. مثلا در سال 2017 دو فضانورد اسا در تمرین‌های بقا و نجات در دریا در یکی از شهرهای ساحلی چین و درکنار 16 فضانورد چینی شرکت کرده و در حال آموختن زبان چینی نیز بودند یا یک سال پیش از آن یک فضانورد چینی در یکی از دوره‌های آموزش فضانوردان اسا شرکت کرده بود. در نهایت قرار بود زمانی در دهه 2020 فضانوردان اروپایی به ایستگاه فضایی چین بروند اما به نظر می‌رسد که بدون اعلام رسمی تغییر روابط، انگیزه این برنامه‌ها از بین رفته باشد. البته اسا و سازمان فضایی ملی چین (CNSA) اخیرا با یکدیگر همکاری‌هایی نیز داشته‌اند، مثلا در زمینه پشتیبانی ایستگاه‌های زمینی از ماموریت چانگ 4 چین یا آزمایش ارتباط با مریخ‌نورد ژورانگ این کشور. در حوزه پایش زمین نیز همکاری‌هایی بین سازمان فضایی چین و اسا وجود دارد و همچنین قرار است ابزاری علمی که با بودجه اسا ساخته شده در ماموریت چانگ 6 چین به ماه برود.

چین به دنبال گسترش همکاری‌های بین‌المللی فضایی خود است و برای نمونه، آذرماه امسال اعلام کرده بود که در حال بررسی همکاری‌هایی با عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان و قطر است.