آمریکا یک شرکت چینی سازنده ماهواره‌های کوچک را به اتهام اینکه تصاویر ماهواره‌ای راداری از اوکراین را برای استفاده در عملیات جنگی در اختیار گروه واگنر روسیه قرار داده تحریم کرد. شرکت اسپیستی (Spacety)  و یک شرکت زیرمجموعه آن در لوکزامبورگ از موسساتی هستند که در اقدام برضد سازمان شبه‌نظامی خصوصی واگنر مورد تحریم قرار گرفته‌اند. سازمان خزانه‌داری آمریکا، ششم بهمن ۱۴۰۱ تحریم‌ها بر ضد گروه واگنر را اعلام کرد و آن را یک سازمان جنایت‌کار بین‌المللی شناخت.

اسپیستی که در سال ۲۰۱۶ در شهر چانگشای چین تاسیس شده تاکنون دو ماهواره تصویربرداری سار (رادار دهانه ترکیبی) را به فضا پرتاب کرده است. به ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا این شرکت تصاویر راداری از نقاطی از اوکراین را در اختیار شرکت ترا تک (Terra Tech) که یک شرکت فناوری مستقر در روسیه است قرار داده و هدف از جمع‌آوری این تصاویر کمک به عملیات نظامی واگنر در اوکراین بوده است.

در مقابل، چین نیز نگرانی‌هایی را نسبت به مشارکت منظومه‌های ماهواره‌ای تجاری آمریکا در جنگ اوکراین برانگیخته است. بهار گذشته در گزارشی که روزنامه رسمی نیروهای نظامی چین منتشر کرد، ذکر شده بود که شرکت‌های آمریکایی مَکسار و بلَک اسکای، تصاویر ماهواره‌ای از حرکات ارتش روسیه را برای استفاده در عملیات جنگی به اوکراین ارائه می‌دهند.

از سوی دیگر، تحریم‌ روسیه سبب شده برخی پرتاب‌های فضایی برنامه‌ریزی شده این کشور به موقع انجام نشود که چند پرتاب فضایی برای کره جنوبی از آن جمله بوده است. یکی از این پرتاب‌ها مربوط به ماهواره تصویربرداری چندمنظوره کره جنوبی به نام کامپ‌ست-۶ (KOMPSAT-۶) بود که طبق قرارداد میان دو کشور قرار بود در اواخر سال ۲۰۲۲ با پرتابگر آنگارا از پایگاه پلستسک (Plesetsk) انجام شود. در پی تاخیر پیش آمده، کره جنوبی در ماه آخر سال ۲۰۲۲ رسما قرارداد با روسیه را لغو کرد. همچنین ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ اعلام کرد که پرتابگر وگا سی (Vega-C) آریان‌اسپیس را برای پرتاب کامپست-۶ انتخاب کرده است. جزئیات این پرتاب هنوز مشخص نشده است. پرتابگر وگا سی در ۲۹ آذر ۱۴۰۱ پرتاب ناموفقی داشت که علت آن در دست بررسی است. کامپست-۶ دومین ماهواره کره جنوبی بعد از کامپست-5 خواهد بود که مجهز به رادار دهانه ترکیبی است.

پیش از کامپست-۶ دو پرتاب دیگر کره جنوبی نیز که قرار بود از روسیه انجام شود به دلیل تحریم‌ها با تاخیر مواجه شده بود؛ ماهواره سنجش از دور CAS500-2 و منظومه چهار تاسواره‌ای اسنایپ (SNIPE) که قرار بود با پرتابگرهای سایوز به فضا ارسال شوند. پاییز امسال کره جنوبی تصمیم گرفت اسنایپ را با پرتابگر بومی KSLV-2 خود به فضا بفرستد و پرتاب CAS500-2 نیز با پرتابگری خارجی انجام خواهد شد که به زودی تعیین می‌شود.