نیروی هوایی امریکا یک سامانه راداری دفاع هوایی برای شناسایی، تشخیص و ردیابی موشک و همچنین هواپیماهای سرنشین‌دار و بدون‌سرنشین به لاکهید مارتین سفارش داد.

مقامات مرکز مدیریت چرخه عمر نیروی هوایی در پایگاه نیروی هوایی هانسکام، ماساچوست، سفارشی به ارزش 84.9 میلیون دلار در ژانویه 2023 به لاکهید مارتین برای ساخت سامانه راداری دوربرد سه‌بعدی AN/TPY-4 (3DELRR) اعلام کردند.

در این قرارداد، لاکهید مارتین چهار رادار 3DELRR را تا ژانویه 2025 تحویل خواهد داد. لاکهید مارتین در آوریل 2022 نیز یک قرارداد ۷۵ میلیون دلاری برای تحویل دو رادار 3DELRR منعقد کرده بود. این رادارها قرار است جایگزین رادارهای جستجوی هوایی متحرک AN/TPS-75 نیروی هوایی شود که ساخت شرکت نورثراپ گرومن بود.

مقامات نیروی هوایی می‌گویند، 3DELRR اصلی‌ترین حسگر زمینی و دوربرد نیروی هوایی برای شناسایی، تشخیص، ردیابی و گزارش اهداف هوایی برای فرماندهی مشترک نیروی هوایی خواهد بود.

سامانه 3DELRR برای مقابله با درگیری‌های منطقه‌ای و نزدیک در آینده طراحی شده است که می‌تواند تعداد زیادی از هواپیماهای بدون‌سرنشین پیشرفته، هواپیماهای بال ثابت، هلیکوپترها و موشک‌های بالستیک و کروز را پوشش دهد. این سامانه شبیه رادار زمینی/هوایی (G/ATOR) است که نورثراپ گرومن در حال ساخت آن برای تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده است. G/ATOR برای شناسایی راکت، توپخانه، خمپاره، موشک‌های کروز، پهپادها و سایر موارد قابل مشاهده در ارتفاع کم، توسعه یافته است. این سامانه راداری چندمنظوره برای برد کوتاه تا متوسط قابل استقرار است؛ از سوی دیگر، 3DELRR برای شناسایی و ردیابی تهدیدها در بردهای بلندتر طراحی شده است. G/ATOR مشابه 3DELRR، مبتنی بر فناوری GaN است.

در ابتدا شرکت ریتیون برنده قرارداد 3DELRR در سال 2014 شد؛ اما اعتراض سایر صنایع، توسعه اولیه آن را متوقف کرد. برنامه 3DELRR قبل از آن نیز در رقابت داغی میان سه شرکت رادارساز ریتیون، نورثراپ گرومن و لاکهید بود. نیروی هوایی به دلیل چالش‌های فنی تصمیم گرفت برنامه رادار 3DELRR را در سال 2020 مجدد به رقابت گذارد. ریتیون و نورثراپ گرومن هنوز هم ممکن است در توسعه 3DELRR سهیم باشند.