به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، در مراسمی که روز سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه 1401 به‌مناسبت بزرگداشت روز فناوری فضایی در موزه ارتباطات با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن سالاریه، رییس سازمان فضایی ایران و سردار فرحی، قائم‌مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد، در ارتباط تصویری با اتاق تمیز پژوهشگاه فضایی ایران از نمونه کیفی ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» رونمایی شد. همچنین در ارتباط تصویری دیگری با اتاق تمیز شرکت صاایران از نمونه پروازی ماهواره سنجشی «طلوع ۳» رونمایی شد.

پروژه ماهواره مخابراتی ناهید ۲ طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. ماهواره ناهید ۲ یک میکرو ماهواره مخابراتی می‌باشد که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار پایین و توسعه فناوری زیرسامانه‌‌‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی مدار زمین‌آهنگ طراحی شده است. ماهواره ناهید ۲ دارای وزن حدود ۱۲۰ کیلوگرم و طول عمر بیش از ۲ سال در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر زمین قرار می‌گیرد.

ماموریت‌های این ماهواره در دو دسته ماموریت‌های اولیه و ثانویه تعریف شده است. در ماموریت‌های اولیه، تمرکز بر توسعه و آزمون فناوری‌های اساسی مورد نیاز، از جمله آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک‌مولفه‌ای و دست‌یابی به عمر عملیاتی ۲ سال است. آزمون موقیعت‌یابی رادیویی مستقل از GPS، آزمون اعمال گشتاور وضعیت با استفاده از پیشرانش، ارتباط مخابراتی S&F، اندازه‌گیری تشعشعات (دزی‌متری) و آزمون ارتباط هم‌زمان تلفنی، به‌عنوان ماموریت ثانویه در دستور کار قرار دارند.

ماهواره ناهید ۲ یک ماهواره مکعبی شکل است که توان مورد نیاز خود را با استفاده از آرایه‌های خورشیدی روی بدنه تامین می‌کند. این ماهواره با توجه به الزامات ماموریتی تعریف شده از یک زیرسامانه کنترل وضعیت سه محوره با دقت نشانه‌روی ۳ درجه RMS در هر راستا بهره می‌برد.

ارتباطات مخابراتی ماهواره ناهید ۲ در باندهای فرکانسی S و KU و UHF و VHF انجام می‌شود و برای کنترل حرارت زیرسامانه‌های بحرانی همچون پیشرانش از ترکیب کنترل حرارت فعال و غیرفعال در این ماهواره استفاده شده است.

در این مراسم، برخی تصاویر دریافتی از ماهواره خیام که از نقاط مختلف ایران گرفته شده بود نیز برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد. ماهواره خیام، یک ماهواره سنجشی با دقت کمتر از یک متر است که در مردادماه 1401 توسط پرتابگر سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب و در مدار قرار گرفته بود.

در حاشیه مراسم روز فناوری فضایی، نمایشگاهی از دستاوردهای فضایی برپا شده بود. همچنین در این مراسم از محمدحسن انتظاری، سیدحسن شفتی و محمد سلیمانی به‌عنوان پیش‌کسوتان صنعت فضایی ایران تقدیر به عمل آمد.