داریل تامسون یک مشاور سرمایه‌گذاری است که مقاله‌ای در وبگاه اینوستینگ ترند (Investing trends) منتشر کرده و مدعی شده که چین نیازی به پرتاب موشک بالستیک یا بمب هسته‌ای برای شکست دادن آمریکا و فلج کردن آن ندارد. در عوض، چین در حال انجام یک جنگ پنهانی با عنوان «جنگ منابع» (Resource warfare) علیه آمریکا است، زیرا چین کنترل منابع طبیعی حیاتی را با هدف فلج کردن ایالات متحده در دست گرفته است.

منظور از این منابع، مواد معدنی حیاتی هستند که مطابق تعریف دولت ایالات متحده، برای امنیت ملی و اقتصادی امریکا ضروری هستند و در برابر اختلالات زنجیره تامین آنها آسیب‌پذیر هستند. این مواد اجزای اصلی سازنده فناورهای جدید هستند و تقریباً در هر دستگاه تلفن همراه، ارتباطات، GPS، رایانه‌ها، تلویزیون‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی، باتری‌ها، آهن‌رباها، وسایل الکتریکی و کاربردهای بی‌شمار دیگری یافت می‌شوند.

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، 50 ماده معدنی مهم برای اقتصاد و امنیت ملی ایالات متحده را فهرست کرده است. از جمله این مواد معدنی در فهرست کانی‌های حیاتی سال 2022، لیتیوم، کبالت و 14 عنصر خاکی کمیاب هستند. امروزه چین بازارهای معدنی بسیار بیشتری از این سه مورد را کنترل می‌کند و آمریکا به طور جدی در این زمینه به چین وابسته است.

داریل تامپسون می‌گوید که من هرگز ایالات متحده را در چنین موقعیت پرمخاطره‌ای ازنظر زنجیره تامین شکننده‌اش برای مواد معدنی حیاتی ندیده‌ام. این در حالی است که چین تقریباً کنترل کاملی بر کبالت، لیتیوم و خاک‌های کمیاب در کل زنجیره تامین خود، از استخراج مواد خام تا عملیات فرآوری، دارد.

گزارش شده که چین تا 90 درصد از منابع و تولید عناصر حیاتی مورد نیاز برای تامین امنیت ملی امریکا را کنترل می‌کند. کمیته نیروهای مسلح سنا نیز هشدار داده که ایالات متحده تنها ذخیره یک سال از بسیاری از این مواد معدنی حیاتی را دارد که در صورت توقف صادرات چین، می‌تواند به امنیت ملی و قابلیت‌های دفاعی امریکا، آسیب جدی وارد کند.

به همین دلیل است که شرکت‌های اکتشاف و تولیدی که به دنبال منابع جدید داخلی آمریکایی این مواد معدنی هستند برای امنیت اقتصادی و ملی ایالات متحده و توقف انحصار معدنی چین حیاتی هستند.