رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۱ در مناطق پدافند هوایی شمال‌غرب، غرب، شرق، جنوب، شمال و مرکز کشور به وسعت بیش از یک میلیون کیلومتر مربع در روزهای 9 و 10 اسفندماه برگزار شد. این رزمایش با مشارکت یگان‌ها و سامانه‌های پدافند هوایی نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوافضای سپاه و نیروی هوایی ارتش تحت فرماندهی و هدایت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) اجرا شد.

در این رزمایش علاوه بر یگان‌های پهپادی و پدافند هوایی نیروی پدافند هوایی ارتش، یگان‌های پدافند هوایی، پهپادی و جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و همچنین یگان‌های پدافند هوایی و پهپادهای نیروی هوافضای سپاه، دو هزار پست دیده‌بانی از کلیه نیروهای ارتش، سپاه و فرمانده انتظامی کل کشور نیز با انجام وظیفه رصد و پایش هوافضای کشور در برگزاری رزمایش مشارکت کردند.

در این رزمایش برای نخستین‌ بار از یک تونل زیرزمینی پدافندی رونمایی شد. این رونمایی با خروج سامانه پدافندی “سوم خرداد” از داخل تونل زیرزمینی انجام گرفت. در این رزمایش علاوه‌بر سامانه پدافندی سوم خرداد، از سامانه‌های پدافندی خاتم، تلاش، مجید، باور ۳۷۳ و مرصاد ۱۶ نیز بهره‌گیری شد.

فرماندهان رزمایش در این مانور برنامه‌ریزی کردند تا بیش از ۱۰۰ فروند انواع جنگنده و پهپاد در نقش نیروی مهاجم در سمت‌‎ها و لایه‌‎های ارتفاعی مختلف، محیط جنگ الکترونیک و عموما در شب به مراکز حساس موجود در منطقه عمومی رزمایش از جمله مراکز هسته‌ای، نیروگاه‌ها، مراکز نظامی و اقتصادی حمله کرده و عملکرد نیروهای حمله‌ور و یگان‌های پدافند هوایی، با دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

امیر سرتیپ دوم فرج‌پور، سخنگوی رزمایش، گفت: در اولین روز از رزمایش، عملیات آفندی و پدافندی جنگ الکترونیک و سایبری بر روی سامانه‌های پدافندی با موفقیت تمرین شد. وی استفاده هماهنگ و پرقدرت از سامانه‌های بومی جنگ الکترونیک در این رزمایش را یکی از ویژگی‌های مهم دانست و ادامه داد: در این رزمایش، با ایجاد اخلال الکترونیک بر روی رادارها و سامانه‌های کشف و شناسایی پدافند هوایی در ارتفاعات و لایه‌های مختلف به وسیله پهپادهای اخلالگر، پایداری و قابلیت بقا و تداوم عملیات سامانه‌ها اعم از رادارها و سامانه‌های جمع‌‌آوری سیگنالی به عنوان یکی از اجزای اصلی پدافند هوایی در محیط آلوده به جنگ الکترونیک مورد ارزیابی قرار گرفت.

سخنگوی رزمایش گفت: کشف و شناسایی اهداف و پایش منطقه رزمایش با بهره‌گیری از هواپیماهای بی‌سرنشین و سامانه‌های کشف وجمع آوری اطلاعات و رادارهای پدافند هوایی کشور در محیط جنگ الکترونیک در این رزمایش انجام شد. وی تصریح کرد: عملیات اخلال الکترونیک بر روی پهپادهای مهاجم نیروی حمله‌ور و به دست گرفتن کنترل این پهپادها به منظور جلوگیری از نفوذ به منطقه رزمایش از دیگر تمرینات صورت گرفته در این رزمایش بود که با موفقیت انجام شد.

این چهارمین رزمایش تخصصی مشترک پدافندی مدافعان آسمان ولایت است که مطابق رزمایش‌های سالانه نیروهای مسلح، به طور مشترک و در وسعتی حدود دو سوم از آسمان ایران انجام می‌شود. این رزمایش نسبت به رزمایش‌های سال‌های گذشته گسترده‌تر و پرحجم‌تر انجام گرفت.