در روز چهاشنبه 29 مارس 2023 یک دیپلمات ارشد مسکو گفت که روسیه دیگر در مورد آزمایش‌های موشکی خود به ایالات متحده اطلاع نخواهد داد. این در حالی است که ارتش این کشور در بحبوحه نبرد در اوکراین، پرتابگرهای متحرک را در سیبری به منظور نمایش توانایی هسته‌ای خود مستقر کرده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی که توسط خبرگزاری‌های روسی منتشر شد، گفت که مسکو پس از تعلیق مشارکت خود در آخرین معاهده تسلیحات هسته‌ای با ایالات متحده، موسوم به نیو استارت (New START)، تمامی تبادل اطلاعات با واشنگتن را متوقف کرده است. در کنار داده‌های مربوط به وضعیت فعلی نیروهای هسته‌ای که به طور معمول هر شش ماه یک‌بار مطابق با این معاهده منتشر می‌شود، طرف‌ها هشدارهای قبلی درباره پرتاب‌های آزمایشی را نیز رد و بدل می‌کرده‌اند. چنین اعلامیه‌هایی در چندین دهه گذشته، عنصر اساسی عامل ثبات استراتژیک بوده و به روسیه و ایالات متحده این امکان را می‌داد تا حرکت‌های یکدیگر را به درستی تفسیر کنند و مطمئن شوند که هیچ یک از این کشورها، پرتاب آزمایشی را با حمله موشکی اشتباه نمی‌کنند.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در قلمرو متحد مسکو، یعنی بلاروس، خبر داد، پایان دادن به هشدارهای آزمایش موشکی نشان دهنده تلاش دیگری از سوی مسکو برای منصرف کردن غرب از افزایش حمایت خود از اوکراین است.

در طی جنگ اوکراین، پوتین معاهده نیو استارت را به حالت تعلیق درآورد هرچند او تاکید کرد که این به معنای خروج روسیه از این توافق نیست. وی گفت، در حالی که واشنگتن و متحدانش در ناتو آشکارا شکست مسکو در اوکراین را هدف خود اعلام کرده‌اند، روسیه نمی‌تواند بازرسی‌های آمریکا از سایت‌های هسته‌ای خود را تحت این توافق بپذیرد. مسکو تاکید کرد که به طور کامل از این پیمان خارج نمی‌شود و به محدودیت‌های مربوط به تسلیحات هسته‌ای که در این معاهده تعیین شده است، ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه روسیه در ابتدا گفت که مسکو همچنان به ایالات متحده در مورد پرتاب آزمایشی موشک‌های بالستیک برنامه‌ریزی شده خود اطلاع خواهد داد، اما بیانیه ریابکوف نشان دهنده تغییر ناگهانی مسیر بود. وی در اظهاراتی که توسط خبرگزاری‌های روسی گزارش شد، در پاسخ به این سوال که آیا مسکو صدور اخطارهای مربوط به آزمایش‌های موشکی برنامه‌ریزی شده را متوقف خواهد کرد، گفت: «اصلاً هیچ اطلاعیه‌ای وجود نخواهد داشت. همه اطلاعیه‌ها و همه فعالیت‌های تحت معاهده، تعلیق خواهد شد و صرف‌نظر از موضعی که ایالات متحده ممکن است اتخاذ کند، این اطلاع‌رسانی‌ها دیگر انجام نخواهد شد.»

معاهده نیو استارت که در سال 2010 توسط رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما و دیمیتری مدودف امضا شد، هر کشور را به حداکثر 1550 کلاهک هسته‌ای و 700 موشک و بمب‌افکن مستقر محدود می‌کند. این توافق‌نامه، بازرسی‌های گسترده برای تأیید ادعای طرفین را نیز در بر می‌گیرد. این بازرسی‌ها از سال 2020 به دلیل همه‌گیری کووید-19 متوقف شده بود و قرار بود که از سرگیری آنها در نوامبر 2022 انجام شود، اما روسیه به دلیل حمایت آمریکا از اوکراین به طور ناگهانی آنها را لغو کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: به عنوان بخشی از رزمایش روسیه که از چهارشنبه 29 مارس آغاز شده است، سامانه‌های متحرک یارس در سه منطقه سیبری مانور خواهند داد. این وزارتخانه گفت که در مجموع بیش از ۳۰۰۰ پرسنل نظامی و حدود ۳۰۰ تجهیز در این رزمایش شرکت دارند و این تحرکات شامل اقداماتی برای پنهان‌کردن استحکامات از دید ماهواره‌های خارجی خواهد بود. وزارت دفاع روسیه نگفته که این رزمایش‌ها تا چه زمانی ادامه خواهند داشت. یارس یک موشک بالستیک قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای با برد حدود 11000 کیلومتر (بیش از 6800 مایل) است که ستون فقرات نیروهای موشکی راهبردی روسیه را تشکیل می‌دهد.